نکات ضروری انتخاب رشته سراسری ۹۵

نکات ضروری انتخاب رشتهانتخاب رشته کنکور سراسری مانند کنکور اهمیت ویژه ای دارد،میشه گفت کنکور دوم داوطلبان است با این تفاوت که در این مرحله تنها نیستید و مشاور خودتون رو هم کنارتون دارید و در این مقاله با نکات ضروری انتخاب رشته همراه شما هستیم.
این مطلب با توجه به دفترچه راهنمای انتخاب رشته و سابقه چندین ساله در انتخاب رشته کنکور سراسری است، امیدواریم مطالبی که امروز با هم مرور میکنیم تا حد زیادی به شما داوطلبان کنکور کمک کند.

– در انتخاب رشته در درجه اول باید به علایق و توانایی های خود توجه کنید.
– با توجه به رتبه و نمره خود رشته و شهرهایی را انتخاب کنید که منطقی باشد
– انتخاب رشته مطابق با نکات دفترچه انتخاب رشته و آخرین اطلاعیه های سازمان سنجش در خصوصی نحوه پذیرش و ظرفیت رشته ها در دانشگاه های مختلف داشته باشید.

نکات ضروری انتخاب رشته:

۱- اولویت های خود را بر اساس علاقه لیست کنید، و دلیل اینکه در اول نکات ضروری انتخاب رشته این نکته رو آوردیم اهمیت این موضوع رو میرساند.
۲- قبل از انتخاب رشته رشته های مختلف دانشگاهی را بشناسید و با خانواده و مشاور مشورت نمایید،برای اینکه بهتر رشته های تحصیلی را بررسی کنید میتوانید به بخش معرفی رشته های دانشگاهی مراجعه فرمایید.

۳- دانشگاه های مورد نظر خود را از نظر موقعیت جغرافیایی و علمی بررسی نمایید چرا که بعد از قبولی در دانشگاه امکان انتقال بسیار کم است.

۴- دفترچه راهنمای انتخاب رشته را به دقت مطالعه کنید و با تمامی شرایط پذیرش در دانشگاه های مختلف، نحوه بومی گزینی، اطلاعیه ها و ظرفیت دانشگاه ها آشنا شوید.

۵- با توجه به رتبه و نمره خود در کارنامه آزمون سراسری انتخاب رشته کنید، نسبت انتخاب های خوش بینانه و معمولی و کف را در لیست انتخاب رشته خود رعایت کنید، در این باره میتوانید ۱۵۰ انتخاب در انتخاب رشته را که قبلا منتشر کرده ایم مطالع کنید.

۶- به نرم افزار انتخاب رشته کامپیوتری قانع نباشید چرا که نرم افزار انتخاب رشته اصلی ترین معیار انتخاب رشته کنکور یعنی علایق شما را بخوبی در نظر نمیگیرد.

۷- به امکان ادامه تحصیل رشته دانشگاهی انتخابی خود دقت کنید بعضی از رشته ها امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را ندارند.

۸- اگر با توجه به رتبه کارنامه کنکور خود در قسمت هایی که مجاز بودن یا نبودن در انتخاب رشته در دوره های مختلف مجاز به انتخاب رشته رشته های پیام نور و غیر انتفاعی بودید حتما از رشته های غیر انتفاعی و پیام نور انتخاب کنید.

-۹ با توجه به گزینش بومی دانشگاه ها و شهر های اطراف استان بومی شما اهمیت بیشتری دارند چرا که شانس قبولی شما در این رشته محل ها بیشتر است.

۱۰- با توجه به سهمیه قطب، استان و ناحیه شهر خود انتخاب رشته کنید زیرا تقریباً هفتاد درصد سهمیه اختصاص یافته به این مناطق مربوط به شماست و تنها سی درصد دیگر به داوطلبانی که در خارج از قطب،ناحیه و استان هستند تعلق دارد.

۱۱- محرومیت شرکت در کنکور سراسری برای ۲ سال در صورتی اتفاق میافتد که شما در یکی رشته ای روزانه قبول شوید اما ثبت نام نکنید، پس در انتخاب رشته های روزانه ای که احتمال قبولی زیادی دارید دقت زیادی داشت باشید.

۱۲- شانس خود را در انتخاب رشته های شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور و نیمه حضوری امتحان کنید زیرا در صورت عدم ثبت نام و ادامه تحصیل در سال آینده از شرکت در کنکور سراسری محروم نخواهید ماند.

۱۳- داوطلبانی که در روزانه مجاز به انتخاب رشته هستند میتوانند در دوره های شبانه و غیر حضوری نیز انتخاب داشته باشند.

۱۴- برای انتخاب رشته های غیر انتفاعی و پیام نور اگر در زمان ثبت نام کنکور کارت اعتباری مربوط به این علاقه مندی ها را نگرفته باشید میتوانید در صورت مجاز بودن کارت اعتباری علاقه مندی های پیام نور و غیر انتفاعی را بخرید و انتخاب کنید.

۱۵- لیست تمامی رشته های هر گروه آزمایشی را از مطالب پایین ببینید و نحوه گزینش هر رشته آشنا شوید:

رشته های ریاضی

رشته های تجربی

رشته های انسانی

۱۶- قبولی در بعضی از رشته ها مانند رشته های نیمه متمرکز امکان انصراف از تحصیل ندارند و نحوه گزینش در این رشته ها بصورت خاص است که توضیح کامل رشته های نیمه متمرکز در مطالب قبلی است که بهتر است کامل با این رشته ها آشنا شوید.

۱۷- فقط با افراد خبره و آگاه که با شرایط و نحوه پذیرش دانشجو طبق دفترچه راهنمای انتخاب رشته امسال آشنایی کامل دارند مشورت نمایید. زیرا هر سال نحوه گزینش شرایط پذیرش در بعضی از رشته ها تغییر می کند.

۱۸- در نحوه گزینش، شرایط پذیرش دانشجو و شرایط خاص بعضی از رشته ها به موارد ذیل دقت نمایید

– گرایش خاص بعضی از رشته ها.

– جنس پذیرش رشته های مختلف.

– ظرفیت پذیرش مربوط به سازمان ها و نهادهای مختلف مانند آموزش و پرورش.

– گزینش خاص دانشجو در برخی از دانشگاه ها و بعضی رشته ها مانند دانشگاه امام صادق (ع) و رشته های نمیه مرکز.

– نوع سهمیه پذیرش داوطلب و نوع پذیرش دانشجو در رشته های سهمیه دار.

– تعهد بعد از تحصیل در مورد بعضی از رشته ها و انجام تعهد در محل مندرج مطابق با دفترچه انتخاب رشته امسال.

– امکان تغییر رشته یا جابجایی در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه.

***تذکر آخر ما در نکات ضروری انتخاب رشته این است در پر کردن فرم انتخاب رشته بسیار زیاد دقت فرمایید چراکه بودند داوطلبانی که با انتخاب کد رشته محل های جابجا رشته ای که دلخواهشان نبوده را قبول شده اند.***

برای مطالعه و بررسی دیگر نکات ضروری انتخاب رشته میتوانید به مقالات انتخاب رشته مراجعه فرمایید.

موفق و پیروز باشید

13 دیدگاه در “انتشار دفترچه انتخاب رشته گروه های آزمایشی آزمون سراسری ۹۶

 1. سلام خسته نباشید
  ی سوال داشتم:برای قبولی در رشته طراحی لباس (دانشگاه تهران) درصدام باید دقیقا چند باشه؟؟؟البته منظورم دروس تخصصی هستش.و این ک سوالات موسیقی ک ضریب۱ داره هم باید درصد بالاایی داشته باشه؟؟؟؟نمیشه مث زمین شناسیه تجربی صفر زد؟؟؟؟؟؟؟؟؟ممنون میشم جوابمو بدید.خیییلی وقتم کمه.بازم از سایت خوبتون ممنونم

 2. سلام . درباره انتخاب رشته براساس صرفا سوابق تحصیلی سوال داشتم . من دیپلمم تجربیه و معدل کل دیپلمم ۱۷/۰۴ . خواستم بدونم با این معدل شانس قبولیم در رشته زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه شاهرود روزانه چقدره ؟ خواهشااااااااا سریعتر جوابمو بدین . چون میخوام بدونم اگ شانس قبولیم کمه از الان برا سال دیگ بخونم …

 3. من ساله دوم عمران روزانه هستم اما نمیتونم این رشته رو ادامه بدم میخوام انصراف بدم و به رشته های بدون کنکور اقدام کنم چیکارکنم ؟ یا میتونم؟

 4. سلام من از اهواز رتبه ۷۷۰۰ هستم
  رتبه کشوری من ۱۷۰۰۰ شده و با معدل ۱۹/۹۰ و با سهیه ایثار هم کنکور دادم
  همه ی درصدهام بالای ۴۵ هستند و اکثرا ۶۰ و ۷۰% هستند
  همه ی نرم افزار ها و مشاورهای تخمین رتبه هم رتبه ی ۴هزار رو برای من پیش بینی کرده اند
  این رتبه ۷هزاری از کجا آخه دراومده؟ کسی که این همه معدل و سهمیه و درصدای بالا داره میشه رتبه منطقه ش انقدر باشه؟ ممکن نیس سازمان اشتباه کرده باشه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *