نکاتی در رابطه با روز کنکور و مهارت تست زنی

بسیاری از عوامل هستند که با وجود سادگی و سهولت اجرا، در موفقیت یا عدم موفقیت دانش‌آموزان در کنکور بسیار تأثیر گذارند. ولی متأسفانه، اغلب مورد بی‌توجهی یا کم توجهی ما قرار می‌گیرند. در صورتی که، استفاده‌ی صحیح از این عوامل و ابزار، می‌تواند راندمان زحماتی را که کشیده‌ایم تا چند برابر، افزایش دهد. از آن جا که در مرحله ایی قرار گرفته ایم که کنکور نزدیک است، درباره‌ی مهارت تست زنی و نکاتی که باید برای حضور موفق و آرام در جلسه‌ی کنکور انجام دهید، گفتگو می‌کنیم تا با تمرین و تکرار آن ها، این ابزار را به راحتی به کار ببندید.

مهارت تست زنی

در رابطه با مهارت تست زنی ابتدا باید به انواع سوالات در کنکور و تقسیم بندی آن ها توجه کرد:

  1. سؤالات ساده که با یک بار خواندن سریع یا با یک راه حل کوتاه و ساده به پاسخ آن ها دست پیدا می‌کنید.
  2. سؤالات نیمه مشکل که نیاز به راه حل طولانی دارند و در مرحله دوم پاسخ‌گویی خواهند شد را، با علامت (+) در کنار آن ها از باقی سؤالات جدا سازید.
  3. سؤالات مشکل که درصورتی که وقت اضافه داشتید، باید به آن ها پاسخ دهید و درکنار آن ها علامت (-) قرار می‌دهید.

با توجه به تقسیم بندی فوق، شروع به خواندن سریع سوالات می‌کنیم و دراین مرحله سؤالات دسته (۱) (درهمه‌ی دروس) را پاسخ می‌دهیم و سؤالات قسمت (۲) و (۳) را علامت گذاری می‌کنیم.

پس از پایان این مرحله، سؤالاتی را که با علامت (+) مشخص شده‌اند حل می‌کنیم و در صورتی که وقت اضافه‌ای داشتیم و در مرحله‌ی بعد، به حل مسائلی که با علامت (-) مشخص شده‌اند می‌پردازیم.

نکات مهم در رابطه با مهارت تست زنی

اول

احتمال دارد در بعضی از آزمون ها سؤالات به نحوی چیده شده باشند که شما نتوانید به چند سؤال اول، پاسخ بدهید. دراین صورت با حفظ خونسردی، این سؤالات را علامت گذاری نموده و به سراغ سؤالات بعدی بروید.

اگر با چنین آزمونی مواجه شدید، از طراحان سؤال ایراد نگیرید، این امر ممکن است در کنکورهای سراسری و آزاد نیز اتفاق بیافتد.

دوم

در مرحله‌ی اول، سؤالات قسمت (۱)، در مرحله‌ی دوم سؤالات قسمت (۲) و در مرحله‌ی سوم سؤالات قسمت (۳) را پاسخ دهید و سؤالات را به ترتیب دفترچه سؤال جواب بدهید.

سوم

سعی کنید به ترتیب دفترچه پاسخ بدهید مگر آن که در درسی فوق العاده ماهر هستید. این مورد را بایک مشاور زبده در میان بگذارید.

چهارم

در صورت کمبود وقت، به سراغ دروسی که ضریب بالاتری دارند، بروید.

پنجم

فقط سؤالاتی را جواب بدهید که به جواب آن ها اطمینان دارید.

آرامش در لحظه شروع آزمون

معمولاً دانش آموزان در لحظه شروع آزمون، با دستپاچگی مواجه می‌شوند، سریع شروع به پاسخ‌گویی تست ها می‌کنند. و همین امر باعث می شود چند دقیقه‌ی ابتدای آزمون را از دست بدهند و سؤالات ابتدایی را با آرامش و تمرکز حواس کمتری پاسخ بدهند. بارعایت نکات زیر، این اضطراب بی مورد را از خود دور کنید:

  1. تفکر مثبت داشته باشید و به خودتان بگویید: «حتماً موفق خواهم شد. همه چیز برای موفقیت من فراهم است».
  2. نفس عمیقی بکشید.
  3. خونسرد باشید و حس سرحال بودن و نشاط را درخود القاء کنید.
  4. نگاهی به دوروبر خود بیندازید و بر محیط جلسه‌ی آزمون مسلط شوید.
  5. هنگامی‌ که اعلام شد: « داوطلبین، آزمون را آغاز کنید»، مضطرب نباشید، زیرا لحظه‌ی نتیجه‌گیری و موفقیت شما فرا رسیده است، کمی صبر کنید تا داوطلبین دیگر برگه ها را از روی زمین بردارند، سپس به آرامی برگه‌ی خود را از روی زمین بردارید، چند نفس عمیق بکشید و با توکل بر خدا، پاسخ گویی به سؤالات را آغاز کنید.

زمان

برای اینکه هنگام پاسخ‌گویی به سؤالات، گذر زمان شما را اذیت نکند و درعین حال هر چند وقت یکبار بتوانید زمان را کنترل کنید، ساعت خود را از دستتان باز کرده و در جیبتان قراردهید. سعی کنید ساعت مچی شما از نوع کامپیوتری و دیجیتالی باشد که دقایق را به شما دقیق‌تر نشان می‌دهد.

***داوطلب گرامی

یکی از مواردی که هنگام شرکت در آزمون بسیار حیاتی است، مدیریت زمان در هنگام پاسخگویی به سؤالات است. به این معنی که، باید ضمن این‌ که گذر زمان را در نظر دارید، بیش از حد معمول به آن توجه نکنید ومرتباً به ساعت خود نگاه نکنید. زیرا این کار هم از تمرکز شما خواهد کاست و هم اینکه باعث اضطراب شما خواهد شد. باید از هم اکنون، درآزمون های آزمایشی بسیار به این نکته دقت داشته باشید و سعی کنید ذهن خود را عادت دهید که خودش گذر زمان را به طور حدودی درنظر داشته باشد و در هر ساعت، فقط چند بار مجبور باشید به ساعتتان مراجعه کنید.

پاک کن

پاک کن خود را در روی صندلی و در کنار پاسخ‌ نامه قراردهید تا در مواقع لزوم، به سرعت قابل دسترسی باشد.

یک دیدگاه در “تست زمان‌دار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *