معرفی رشته کاردان فنی کشتی

معرفی رشته کاردان فنی کشتی

معرفی رشته کاردان فنی کشتی

مقدمه ای برای معرفی رشته کاردان فنی کشتی : صنایع دریایی کشور برای استفاده از شناورهای ساحلی، بالا بردن بازدهی و کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات شناورها نیاز به جذب و تربیت افراد متخصص در این صنعت را دارد. یکی از تخصصهای مورد نیاز در این صنعت، کاردان فنی کشتی است. افرادی که تخصص لازم را برای راهبری، تعمیر و نگهداری موتورها و دستگاههای فنی روی شناورهای مختلف اعم از ( تجاری و نظامی) مانند ناوچهها، یدککشهای تدارکاتی، آتشخوار، تعمیراتی، مسافری کوچک و واحدهای هیدروگرافی و اقیانوسشناسی دارند. فارغالتحصیلان این رشته میتوانند در سازمانها و ارگانهای مختلف نظامی و کشوری مسؤولیت تعمیر و نگهداری موتورها و دستگاه و تجهیزات روی آنها را بر عهده بگیرند و پس از حداقل ۵ سال تجربه عملی روی شناورها در دریا، به عنوان تکنسین ارشد موتورخانه یا کمک ناظر مهندس کشتی در کشتیهای اقیانوسپیما فعالیت کنند.

درس‌های این رشته در طول تحصیل

دروس پایه

ریاضیات عمومی، فیزیک مکانیک، فیزیک حرارت، فیزیک الکتریسته و مغناطیسی، نقشهکشی صنعتی.

دروس اصلی

استاتیک و مقاومت مصالح، حفاظت و ایمنی و بهداشت کار، ترمودینامیک صنعتی، انتقال حرارت، مکانیک سیالات، شیمی و خواص مواد، ماشینهای الکتریکی و اجزاء ماشین، کنترل اتوماتیک و اندازه‏گیری.

دروس تخصصی

ساختمان کشتی، موتورهای درونسوز یا احتراق داخلی، مولـّدهای بخار، توربینهای بخار، آرشیتکت کشتی ( هیدرو استاتیک و هیدرودینامیک)، تأسیسات و تجهیزات، زبان تخصصی، الکترونیک و مخابرات ، کار آموزی، کارگاه برق ( بسیاری از درسهای این رشته همراه با آزمایشگاه و کارگاه است.
منبع : کتاب آشنایی با رشته های دانشگاهی سازمان سنجش آموزش کشورتالیف خانم فیروزه سودایی ونرم افزار سامان رشته ی سازمان سنجش.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *