شرایط ثبت نام در کنکور سراسری ۹۷

شرایط ثبت نام در کنکور سراسری ۹۷

ثبت نام در آزمون سراسری فقط به صورت اینترنتی و در وبگاه سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود. پیش از اقدام به ثبت نام در آزمون سراسری، لازم است به شرایط ثبت نام در کنکور سراسری ۹۷ توجه نمایید و مدارک لازم را تهیه کنید.
نشانی وبگاه (سایت اینترنتی) سازمان سنجش آموزش کشور www.sanjesh.org.
ثبت نام از تاریخ یکم تا هشتم بهمن ماه انجام می شود.
قبل از اینکه ثبت نام خود را شروع کنید، لازم است مدارکی مانند عکس یا اطلاعاتی مانند کد سوابق تحصیلی دیپلم و سوابق پیش دانشگاهی خود را آماده کنید یا گروه آزمایشی خود را تعیین کنید و پس از آن ثبت نام خود را شروع کنید. توضیحات این بخش شما را قدم به قدم تا انتهای ثبت نام راهنمایی می کند.

شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام در کنکور سراسری ۹۷

همه ی داوطلبان برای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری باید شرایط عمومی و اختصاصی را رعایت نمایند.

شرایط عمومی:

• اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
• عدم احراز عناد (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.
تبصره – درصورتی که داوطلب سابقا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.
• نداشتن سابقه عضویت در سازمان های غیرقانونی، فراماسونری و اعقاب آن ها.
• عدم احراز فساد اخلاقی.
• عدم اعتیاد به مواد مخدر.

شرایط اختصاصی:

الف) داشتن یکی از مدارک تحصیلی زیر:
– دیپلم دوره چهارساله ی نظام قدیم آموزش متوسطه
– یا گواهی نامه دوره پیش دانشگاهی،
– یا یکی از مدارک کاردانی (فوق دیپلم):
کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی.
یا کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش.
همه ی مدارک تحصیلی باید حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۱۳۹۷ دریافت شده باشد.
همه ی فارغ التحصیلان دوره ی کاردانی باید تعهدات و خدمات قانونی خود را گذرانده باشند.
تبصره – انجام طرح نیروی انسانی کاردانی های گروه پزشکی حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۱۳۹۷ یا ۳۰/۱۱/۱۳۹۷٫
تبصره – انجام تعهدات و خدمات قانونی کاردانی های گروه غیر پزشکی حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۱۳۹۷٫
ب) دانشجوی دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی نباشد.
به جز دانشجویانی که مشغول گذراندن تعهدات خود هستند.
تبصره – دانشجویان ورودی قبل از سال ۱۳۹۶ دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، با شرایط زیر می توانند در آزمون سال ۱۳۹۷ شرکت نمایند:
حداکثر تا تاریخ ۲۰/۱۲/۹۶ از تحصیل انصراف قطعی دهند.
داوطلبان مرد از نظر مقررات نظام وظیفه منعی نداشته باشند.
تبصره – دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی) را اخذ نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با مؤسسه ذیربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذیربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. بدیهی است این دسته از داوطلبان می توانند کلیه تعهدا ت مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا به انجام برسانند.
ج) بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب (فرهنگی ستاد انقلاب فرهنگی وقت)، متقاضیانی که از سال تحصیلی ۶۴ – ۱۳۶۳ به بعد، دو نوبت در آزمونهای ورودی (دوره های روزانه) رشته های تحصیلی متمرکز یا نیمه متمرکز پذیرفته شده باشند، حق ثبت نام در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ را نخواهند داشت.
د) پذیرفته شده دوره های روزانه آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ (رشته های متمرکز یا نیمه متمرکز) در صورت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷، منحصرا مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه (نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، پیام نور، غیرانتفاعی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان، مجازی و دانشگاه آزاد اسلامی) بوده و فقط در این دوره ها گزینش خواهند شد.
ه) دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی و … (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران)، می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ ثبت نام و شرکت نمایند.
این داوطلبان در صورت قبولی در رشته های جدید و قبل از ثبت نام درآن، باید از رشته قبلی خود انصراف دهند و گواهی انصراف قطعی از تحصیل را به محل تحصیل جدید ارائه نمایند. این داوطلبان حق بازگشت به رشته قبلی خود را ندارند.
تبصره – دانشجویان دوره های فوق که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و بر اساس آن ضوابط اقدام نمایند.
و( با توجه به رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورخ ۷/۶/۱۳۹۶ مبنی بر عدم ابطال مصوبه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ ۲۵/۳/۱۳۹۲، دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی) می توانند با رعایت شرایط ذیل از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی صرفا در پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاه های علوم پزشکی تحصیل نمایند:
• لزوم گذراندن طرح نیروی انسانی برای دانش آموختگان مشمول طرح.
• دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاه های اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.
• داشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.
• کلیه پذیرفته شدگان در دوره های پردیس خودگردان و یا ظرفیت مازاد (اعم از اینکه در مقاطع تحصیلی قبلی تحصیل، از آموزش رایگان برخوردار بوده و یا نبوده اند) ملزم به پرداخت شهریه مطابق مصوبه هیئت امنای دانشگاه و مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشند.
• دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته صرفا قادر به تحصیل در پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد می باشند.
ز) دانش آموختگان مقطع کاردانی رشته اپتیک که قبل از سال ۱۳۸۹ پذیرفته شده باشند، درصورت شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی و احراز نمره علمی و شرایط لازم، می توانند در مقطع کارشناسی پیوسته رشته بینایی سنجی ادامه تحصیل دهند.
مدرک تحصیلی لازم برای شرکت در آزمون سراسری
برای شرکت در آزمون سراسری، داشتن یکی از مدرکهای تحصیلی زیر لازم است:
• دیپلم دوره چهارساله نظام قدیم آموزش متوسطه
• یا گواهینامه دوره پیش دانشگاهی
• ‌یا یکی از مدارک کاردانی (فوق دیپلم(
مدارک تحصیلی باید تا ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ دریافت شود.
کسانی که با مدرک کاردانی (پزشکی و غیرپزشکی) شرکت می کنند باید تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند.
دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش، بدون مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی، نمی توانند در آزمون سراسری شرکت نمایند و در صورت ثبت نام، متخلف شناخته می شوند.
کسانی که دو مدرک دیپلم دارند، با دیپلمی که با گروه آزمایشی مورد نظرشان هماهنگی دارد، ثبت نام نمایند.

انتخاب گروه آزمایشی

هر فرد بدون در نظر گرفتن نوع مدرک تحصیلی (دیپلم نظام قدیم یا مدرک پیش دانشگاهی)، می تواند در یکی از گروه های آزمایشی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر یا زبان) ثبت نام کند.
هر فرد علاوه بر ثبت نام در یکی از گروه های آزمایشی اصلی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی یا علوم انسانی)، در صورت تمایل، می تواند در یک یا هر دو گروه آزمایشی زبان و هنر نیز ثبت نام نماید.

نحوه شرکت قبول شدگان آزمون سراسری سال های قبل

کسانی که دو بار در رشته های روزانه قبول شده باشند نمی توانند در آزمون سراسری شرکت کنند.
کسانی که در آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ ، برای اولین بار، در رشته روزانه قبول شده اند، درصورت شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ به شرط انصراف تا تاریخ ۲۰/۱۲/۹۶ فقط می توانند رشته های غیر روزانه را انتخاب نمایند.

نحوه شرکت دانشجویان انصرافی

دانش جویان دوره های غیر روزانه (نوبت دوم «شبانه »، نیمه حضوری، مجازی و پردیس های خودگردان، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی «غیرانتفاعی » و ظرفیت مازاد)، به شرط نداشتن منع نظام وظیفه، می توانند هم زمان با تحصیل در دانشگاه و (بدون انصراف از تحصیل) برای شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ ثبت نام نمایند و در صورت قبولی، باید فرم انصراف قطعی از رشته قبلی را به دانشگاه محل تحصیل جدید ارائه دهند.
دانش جویان دوره روزانه قبل از سال ۱۳۹۶، برای شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ باید تا تاریخ ۲۰/۱۲/۹۶ انصراف قطعی بدهند.
دانشجویان رشته های روزانه، که بدون انصراف، در آزمون سراسری قبول شوند، متخلف محسوب می شوند و اجازه ثبت نام در رشته جدید را ندارند.
دانشجویانی که انصراف می دهند، حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را ندارند.
دانش جویانی که در سال های قبل، انصراف قطعی داده اند و به تحصیل بازنگشته اند، برای شرکت در آزمون سراسری امسال، فقط کافی است بند ۳۲ تقاضانامه ثبت نام را علامت بزنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *