زمان مناسب برای درس خواندن

زمان مناسب برای درس خواندن چه ساعتی است؟ هرشخص بنا به تجربیات خود زمان خاصی را پیشنهاد میکند. به راستی بهترین زمان برای مطالعه چه زمانی است؟ چه زمانی حافظه توانایی بیشتری برای بخاطر سپاری مطالب دارد؟ در چه هنگامی از شبانه روز مغز کارایی بالاتری دارد؟

زمان مناسب برای درس خواندن

پاسخ به این پرسشها متفاوت است عده ای معتقدند شب و خصوصا آخر شب زمانی مناسب برای مطالعه و یادگیری است و برعکس عده ای عقیده دارند که مناسب ترین زمان برای یادگیری اوایل صبح است.

گروهی که مطالعه در اوایل صبح را پیشنهاد میکنند بر این عقیده هستند که یادگیری نیاز به مغز آماده و سرحال و بدودن خستگی دارد.این عده معتقدند با مغز خسته نمیشود چیزی را به درست آموخت.در واقع اصل را بر امادگی مغز میدانند.انها بر این عقیده هستند که چون در شب مغز استراحت کرده و شخص خستگی ذهنی ندارد لذا صبح امادگی بیشتری برای یادگیری دارد و انچه در صبح خوانده شود بهتر در حافظه باقی میماند به همین دلیل مطالعه در اوایل صبح را پیشنهاد میدهند.

و نیز گروهی که مطالعه در آخر شب را مناسبتر میدانند میگویند چون خواننده بعد از مطالعه کردن میخوابد ذهن فرصت کافی برای پردازش را دارد و مطالب خوانده شده بهتر تثبیت میشوند.

لذا مطالب برای مدت طولانی تری در حافظه باقی میماند در واقع این گروه عقیده دارند از انجا که در خواب مطلب یا اطلاعات جدید دیگری وارد حافظه نمیشود لذا فرصت کافی برای پردازش اطلاعات وجود دارد.انها معتقدند خواب فرصتی مناسب برای ماندگاری حافظه است و مطالب به خاطر سپرده میشوند و کمتر فراموش میشوند.

۳زمان مهم در یادگیری

اول صبح

در برنامه ریزی های خود طوری عمل کنید که حتما اوایل صبح حداقل نیم ساعت مطالعه داشته باشید چرا که تازه از خواب بیدار شده اید و ذهنتان منع قبلی ندارد.بهتر از پس از انجام حرکات کششی و خوردن میوه و اب میوه خواندن درس را شروع کنید و درسهای سخت مانند ریاضی وادبیات را اول صبح بخوانید.

دو ساعت قبل از غروب افتاب

بهتر است این تایم را صرف امور پیش پا افتاده نکنید چرا که در این ساعات به دلیل کاهش اشعه کیهانی و نوع رابطه خورشید با زمین اختلال حواس کم میشود.

آخر شب

به دلیل اینکه پس از درس خواندن میخوابید ذهنتان فرصت پردازش اطلاعات را دارد و از نیمکره راست که حافظه کوتاه مدت است به نیمکره چپ یعنی حافظه بلند مدت انتقال پیدا میکند.

(برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله برنامه ریزی مناسب درسی مراجعه نمایید.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *