زمان باقیمانده تا کنکور ۹۶

زمان باقیمانده تا کنکور ۹۶ می توانم موفق شوم؟

جبران زمان از درست رفته. آیا زمان باقیمانده تا کنکور ۹۶ می توانم موفق شوم؟ تا الان خوب درس نخوانده ام آیا در مدت زمان باقیمانده تا کنکور ۹۶ می توانم جبران کنم و به هدفم برسم؟

تا الان خوب درس نخوانده ام آیا در مدت زمان باقیمانده تا کنکور ۹۶ می توانم جبران کنم و به هدفم برسم؟

این سوال یکی از رایج ترین سوال هایی است که برخی دانش آموزان در این روزها از مشاورین می پرسند. دانش آموزانی که به هر دلیلی تا حالا موفق نشده اند آنطور که باید مطالعه کنند یا شاید از مطالعه ی خود راضی نبوده اند.

امروز بطور کامل و مفصل این سوال را پاسخ خواهم داد.

همانطور که می دانید اصولا تحقق هر هدف بزرگی نیاز به تلاش های متمادی و مستمر و برنامه ریزی دارد. قبولی در کنکور هم یکی از اینهاست. مسلما افراد برای آنکه موفقیت خود را در کنکور تضمین کنند باید در یک بازه ی زمانی مناسب به مطالعه بپردازند تا از قطعی شدن آوردن رتبه ی خوب مطمئن شوند اما افرادی که بدلیل مشکلاتی نتوانستند مطالعه کنند چه؟ آیا راه حلی برای آَنها وجود دارد؟؟؟

هنوز هم می توانید.

تجربه ی چند ساله ی بنده در امر مشاوره به من نشان داده است چه بسا افرادی که ماه ها مطالعه کردند اما نتیجه نگرفتند و برعکس برخی فقط چند ماه کوتاه مطالعه ی مفید داشتند و اتفاقا به رتبه های خوبی نیز رسیدند. اینکه وقت کم است بهونه ای بیش نیست. اگر تا الان خوب درس نخوانده اید باید بدانید که با داشتن پشتکار و انگیزه براحتی می توانید جلو بروید. درواقع برای شما این اراده و عشق به هدف بزرگی که دارید نیروی محرک فوق العاده بزرگی خواهد بود که شاید برای افراد عادی این حس و نیرو قابل لمس نباشد.

شجاع باشید و خود را اثبات کنید.

سعی کنید ترس را کنار بگذارید. ازینکه در آینده چه پیش خواهد آمد و اینکه آیا در زمان مناسب درس ها تمام می شود یا نه دوری کنید! محض رضای خدا و بخاطر خودتان افکار منفی را از خود دور کنید.

مهم ترین نکته همین دور کردن افکار منفی و جایگزین کردن افکار مثبت و روحیه بخش است. باید در طول شبانه روز بطور مداوم مشغول درس باشید و به خود بگویید من تمام تمرکز و حواسم در مطالعه است و به هیچ چیز دیگری فکر نمی کنم. نگذارید زمان مطالعه ی شما به افکار منفی بگذرد.

بدنبال اثبات خود و توانایی هایتان باشید. اگر می دانید که می توانید اجازه ندهید حرفهای اطرافیان شما را مایوس یا ناامید کند! به آنها نشان دهید که از پس انجام کارهای بزرگ برخواهید آمد و می توانید اثبات کنید که آنها در اشتباه هستند!

تلاش خود را بکنید.

جمله ای که بارها و بارها در مشاوره هایمان به دانش آموزان می گوییم اینست که خب! تو تلاشت را بکن و هر آنچه که نیرو و توانایی داری در این راه به کار بگیر و تو باید در آخر کار بتوانی با قدرت این جمله را بگویی ((من آنچه در توان داشته ام، انجام داده ام)).

مهمترین نکته اینست که انسان به کار خود رضایت داشته باشد و بداند که تمام توان خود را به کار بسته است و جالب اینجاست اگر اینطور عمل کند حتی اگر به فرض محال به نتیجه ای که می خواهد نرسد بازهم از عملکرد خود رضایت دارد.

اگر اعتماد به نفس ندارید درس نخوانید!

شاید حتما دیده یا شنیده اید که سر جلسه ی کنکور بعضی داوطلبان از استرس زیاد غش می کنند! و چه بسا در سال های گذشته دانش آموزانی که می توانستند به رتبه های عالی برسند اما بدلیل اضطراب شدید کنکور را خراب کردند و نتیجه ی سالها درس خواندن آنها فدای عدم اعتماد به نفس شان شد!

دوستان عزیز! آیا داشتن استرس به این صورت و از دست دادن فرصت منطقی است؟! پس یا با اعتماد به نفس مطالعه کن یا مطالعه را کنار بگذار چون چنین درس خواندنی در نهایت به موفقیت ختم نمی شود! همانطوری که حضرت علی (ع) می فرمایند: از دست دادن فرصت اندوه بار است.

باید! اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و مثل یک سرباز شجاع وارد میدان کارزار و رقابت شوید. باید خود را در بهترین جایگاه ها ببینید و بدانید که لیاقت و توانایی رسیدن به هر چیزی را دارید. به خود افتخار کنید سرتان را بالا بگیرید و با غرور و اطمینان تلاش کنید و بدانید:

((هر چقدر تلاش شما خالص تر و بیشتر باشد، خداوند هم تقدیر بهتری برایتان رقم خواهد زد.))

2 دیدگاه در “چگونه یک برنامه ریزی درسی منظم و هدفمند داشته باشیم ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *