فواید و اصول صحیح روش های برنامه ریزی درسی برای کنکور

روش های برنامه ریزی درسی

روزانه چند ساعت درس بخونم؟ چه جوری شروع کنم؟ چه درس هایی رو بیشتر بخونم؟ این ها دغدغه ها و سوالات متداولی اند که اکثر دانش آموزان در برنامه ریزی درسی با آن روبه رو هستند. و در واقع بیشتر انرژی و وقتشان را صرف برنامه ریزی برای درس خواندن می کنند که معمولا به خاطر عدم شناخت کافی از خود و یا افراط در ساعات مطالعه و مشکلاتی از این دست در اجرای آن موفق نمی شوند. و سراغ یک برنامه ریزی مجدد می روند. و گاهی هم از این که نتوانسته اند برنامه خود را اجرا کنند دلسرد شده و نا امیدی به سراغشان می آید. در این مطلب ما روش های برنامه ریزی درسی را برای شما بیان کردیم.

روش های برنامه ریزی درسی
درس خواندن و تحصیل هم مانند هر کار دیگه به یک برنامه ریزی منظم و دقیق نیاز دارد. برنامه ریزی در واقع استفاده ی بهینه و مفید از زمان و وقت است. به خصوص در مواقعی که وقت کم و کار زیاد داریم. مثلا یک داوطلب کنکور مدت معینی تا روز کنکور وقت دارد و در این مدت باید مقدار معینی مطلب را مطالعه کند. حالا اگر یک برنامه ریزی صحیح و مناسب نداشته باشد موفق هم نخواهد شد. زیرا ممکن است با افراط و زیاده روی در یک مدت خستگی سراغش بیاد و از ادامه باز بماند و یا با کم کاری با نزدیک شدن به روز کنکور نا امید شود و دست از درس خواندن بکشد.

فواید روش های برنامه ریزی درسی در تحصیل و درس خواندن

روش های برنامه ریزی درسی و مشخص شدن اهداف

وقتی شما تصمیم می گیرید یک برنامه ریزی تحصیلی برای خودتان تهیه کنید و با برنامه درس بخوانید شناخت خوبی از هدف های کوتاه مدت و بلند مدت خودتان بدست می آورید و می تواند آنها را دسته بندی کنید.

روش های برنامه ریزی درسی و جلوگیری از اتلاف و هدر رفتن وقت

همه ما می دانیم که وقت و زمان به چه اندازه در درس خواندن اهمیت دارد، برنامه ریزی به ما کمک می کند که از هدر رفتن وقتمان جلوگیری کنیم و استفاده ی بهتری از زمانی که در اختیار داریم ببریم. اهمیت این موضوع در ایام امتحانات و درس خواندن برای کنکور چند برابر می شود. باید دقت کنیم که هرچه که قدر که زمان را از دست بدهیم از موفقیت و رسیدن به اهدافمان دور خواهیم شد.

روش های برنامه ریزی درسی و مانع از اتلاف انرژی

اگر ما یک برنامه ریزی اصولی و استاندارد داشته باشیم به ما کمک می کند تا بهترین و بیشترین استفاده را از نیرو و توان ذهنی خودمان ببریم و از تلف شدن انرژی و توان ذهنیمان جلوگیری کنیم. برای مثال جا دادن وقت هایی مناسب برای استراحت در بین مطالعه درس خواندن در بازه های زمانی استاندارد و مناسب بازده مطالعه و یادگیری را چند برابر می کند.

روش های برنامه ریزی درسی و افزایش انگیزه و تلاش

مسلما وقتی دانش آموزی با برنامه پیش برود بعد از گذشت مدتی شاهد پیشرفت خود خواهد بود و زمانی که می بیند تلاشش موثر و مفیدبوده و همه چیز طبق برنامه پیش می رود میل و انگیزه اش برای درس خواندن بیشتر شده و باعث می شود تلاشش را افزایش دهد.

اصول صحیح روش های برنامه ریزی درسی

تعیین و مشخص کردن هدف

برای برنامه ریزی در هر کاری ابتدا باید هدف های دقیقی را برای خود مشخص کنید. در برنامه ریزی تحصیلی هم همینطور است یعنی باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را به طور کامل مشخص کنید. برای مثال هدف کوتاه مدت مدت شما می تواند مطالعه و تست زدن فصل ۱تا ۳ زیست شناسی یا فیزیک باشد و هدف بلند مدتتان کسب رتبه ی خوب در آزمون سراسری و یا قبولی در کنکور کارشناسی ارشد باشد.

زمان بندی کردن اهداف کوتاه و بلند مدت

باید مشخص کنید که هر یک از اهداف و برنامه کوتاه مدت را در چه زمانی انجام خواهید داد. مثلا جمع بندی چه درسی در چه زمانی به اتمام خواهد رسید.

مطالعه درس ها به طور هماهنگ و موازی

بسیار پیش می آید که دانش آموزان در یک مدت تمرکز خود را روی یک یا دو درس متوجه می کنند و مثلا در مدت یک هفته فقط آنها را مطالعه کرده و درس های دیگر را کنار می گذارند. این روش نه تنها موجب خستگی ذهنی و بی رقبتی شما می شود بلکه کیفیت مطالعه و بازده یادگیری شما را نیز کاهش می دهد. اما اگر مطالعه درس ها را به صورت موازی پیش ببرید مثلا دو یا سه درس را برای مدت زمان معین انتخاب و مطالعه کنید تنوع در مطالبی که مطالعه می کنید سبب خواهد شد از خستگی ذهنی جلوگیری شود و در نتیجه اشتیاق و بازده مطالعه را افزایش می دهد.

تناسب دروس در کنار تنوع

البته این تنوع باید با تناسب همراه باشد و انتخاب شما به گونه ای باشد که درس هایی را که در یک بازه زمانی مطالعه خواهید کرد با هم تناسب داشته و تداخلی در یکدیگر ایجاد نکنند. برای مثال مطالعه درس شیمی، فیزیک و ریاضی در کنار هم و همزمان توصیه نمی شود زیرا به علت سنگینی مطالب و شباهت ساختاری این درس ها ممکن است باعث خستگی شما شود و بهتر است ترکیبی مناسب از دروس عمومی و تخصصی انتخاب کنید.

استراحت کافی ـ خواب مناسب

در مطالعه پیوسته و زمانی که شما تمام وقت مطالعه نمی کنید علاوه بر استراحتی که هر ۴۵ دقیقه یا حداکثر ۷۵ دقیقه یک بار برای خود در نظر می گیرید هر چند ساعت یک بار نیز باید مدت زمان طولانی تری برای یک استراحت ۳۰ الی ۴۵ دقیقه ای منظور کنید و همچنین بایستی استراحتی با مدت زمان بیشتر و تفریحاتی مختصر را که سبب افزایش روحیه و انرژی شما می شود در پایان هفته بگنجانید. خواب مناسب و به موقع هم از عواملی است که روانشناسان آن را از عوامل مهم در یادگیری و مطالعه به شمار می آورند.

یک دیدگاه در “زمان مناسب برای درس خواندن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *