روش مطالعه زیست کنکور سراسری

روش مطالعه زیست کنکور یکی از کلیدی ترین مطالبی هست که در مورد روش مطالعه دروس مختلف رشته تجربی گفته میشه و باید توجه ویژه ای به اون داشته باشیم، شاید بپرسید چرا؟؟؟

مهمترین درس رشته تجربی در کنکور سراسری با ضریب ۱۲، درباره اهمیت این درس همین بس که هر سؤالش معادل ۶ سؤال عربی و زبان یا ۴ سؤال معارف، به شکل وحشتناکی توی رتبه تاثیر داره حتی ۱ درصدش ممکنه رتبتونو ده ها عدد جا به جا کنه.

روش مطالعه زیست کنکور

و اما روش مطالعه زیست کنکور چطوری باشه که درصدای بالا بزنیم؟؟؟ روش مطالعه زیست کنکور که اکثر رتبه های برتر کنکور ازین روش پیروی میکردن:

خوندن زیست یکم قلق داره اگه قلقش دستتون بیاد از اون به بعد راحت از پسش بر میاین و من می خوام در این مطلب روش مطالعه زیست کنکور رو بهتون یاد بدم.

برای درس زیست باید بدونید که هیچ چیز به اندازه ی خود کتاب درسی اهمیت نداره و از روزی که برای کنکور شروع به خوندن می کنید تا هفته ی آخر باید توی برنامه تک تک روزاتون زیست باشه اونم حداقل ۲ ساعت که وقتی درصد زیست رو بیاری بالا خیلی به هدفت نزدیکت می کنه.

روش مطالعه زیست کنکور

مرحله اول:

می خوای یه فصل از زیست شناسی رو شروع کنی،اول برای اینکه برات واضح بشه که مطلب فصل درباره ی چیه و…یه سری روخونیش کن که کلیات فصل دستت بیاد می تونی با ورق زدن فصل و خوندن موضوعات اصلی هم این کار رو انجام بدی.

مرحله دوم:

حالا می دونی مطالب درباره ی چی هستن.دوباره بیا اون فصل.شروع کن با دقت بخون و با زبان خودت توضیحش بده تا حسابی رو مخت سوار شه.لازم نیس خیلی خیلی کند پیش بری اگه دیدی یه مطلب رو فهمیدی و می تونی به کسی توضیحش بدی وسواس نداشته باش و برو سراغ مطلب بعد.موقعی که داری زیست می خونی برای اینکه تمام مطالب کنکوری رو برای خودت یکپارچه کنی که بتونی سؤالات ترکیبی رو هم جواب بدی سعی کن تا اونجا که می تونی هر مطلبی رو ارتباطش بدی به مطالب دیگه.می پرسی یعنی چی؟

یه مثال برات می زنم تا بهتر متوجه بشی.

توی فصل حواس زیست سوم قسمتی که داره چشم حشرات رو توضیح می ده می رسه به جایی که می گه زنبور می تونه نور فرابنفش رو ببینه خب اینجا یکم متوقف می شی.خب درباره ی زنبور چیا بلدم؟

اول اینکه چشمش مرکبه،با تمام خصوصیات چشم مثلا ،دو تا عدسی داره بر اساس شکل کتاب و دوم اینکه ارتباطش می دم به فصل قلب.حشرات گردش خونشون چجوریه؟آفرین باز.سوم از فصل تنفس.تنفسشون چجوریه؟نایی.چهارم از فصل حرکت،اسکلت خارجی و از جنس کیتین.مفاصل دست و پاشون گوی و کاسه ای و عضلات داخل اسکلت هستن.پنجم از فصل دستگاه عصبی،طناب عصبی شکمی دارن و توی هر بند جسم سلولی وجود داره.ششم از فصل پروتئین سازی،حشرات یوکاریوتن و آنزیم های همانندسازیشون مشابه بقیه یوکاریوتاس.

و هر نکته ی دیگه ای که به ذهنت می رسه!

می بینی؟وقتی همه ی مطالب رو انقدر مرتب به هم ربط می دی،مثل یه زنجیر میاد تو ذهنت و تا مدت ها یادت می مونه!

واضحه که الان می پرسین من که هنوز روی همه ی کتابا مسلط نیستم چجوری ارتباط بدم؟لازم نیست از اول برای هر نکته ۲۰ تا ارتباط بنویسی هر چقدر یادت میاد و بلدی بنویس.

مرحله سوم:

قرار شد که هر روز زیست تو برنامت باشه.هر روز که می خوای زیست بخونی ربع الی نیم ساعتشو اختصاص بده به مرور خیلی سریع مطالبی که دیروز خوندی تا مطالب بهتر تو ذهنت جابیوفته و برای درس آن روز هم آماده تر شی یا اینکه از مطالب دیروز تست بزنی که هم تست زدنت قوی شه و هم نکات رو مرور کنی و ببینی چیا مهمترن و تو سؤالا میان و اشکالات خودت رو هم متوجه بشی.

مرحله چهارم:

آخر هر هفته حدودا ۴ یا ۵ ساعت رو اختصاص بدین به مطالبی که توی طول هفته خوندین و حس می کنین خوب تو ذهنتون نمونده خیلی خیلی کمکتون می کنه و البته اگر اون هفته آزمون دارین حتما ۲ یا ۵ روز زودتر درسارو تموم کنین و ۳،۲ روز باقی مونده رو فقط مرور کنین(این مرحله فقط مختص زیست نیست،برای همه ی درس هاست).

دکتر فرشاد میرزائیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *