چگونه درس ریاضی را بخوانیم؟

روش مطالعه درس ریاضی تجربی

بر خلاف تصور اکثر داوطلبان گروه تجربی این درس از اهمیت زیادی در کنکور این رشته برخوردار است. حجم بسیار زیاد و تنوع در درس ریاضی تجربی عواملی هستند که بایستی داوطلبین تجربی با برنامه ای ویژه و پیوسته خود را در این درس مهم برای کنکور سراسری آماده کنند تا به بهترین نتیجه برسند. این درس همانند درس عربی در دروس عمومی دارای انحراف معیار بسیار بالایی است. اگر می خواهید در رشته ی پزشکی قبول شوید یا اگر تصمیم دارید رتبه ی بسیار خوبی را کسب کنید باید در درس ریاضی نیز نمره ی بالایی کسب کنید. یک درصد خوب مثلا ۵۰ درصد به شما در کسب رتبه های زیر ۱۰۰۰ و بالای ۸۰ درصد به کسب رتبه ی دو رقمی و حتی تک رقمی کمک فراوانی می کند. روش مطالعه درس ریاضی را باید بر مبنای سه اصل یادگیری تمرین و مرور قرار دهیم که در ذیل به هر یک از این موارد می پردازیم.

روش مطالعه درس ریاضی

یادگیری

اولین مرحله از روش مطالعه درس ریاضی یادگیری است که می توان گفت بهترین اصل است چرا که تا درست و مفهومی یاد نگیریم نمی توانیم سوالات ریاضی را به درستی پاسخ دهیم پس بایستی از تمام ابزارهای موجود برای یادگیری استفاده کنیم.این ابزارها می تواند شامل: کلاس جزوه و کتاب درسی باشد. شما داوطلب عزیز تجربی باید به دقت در کلاس درس را از دبیر بیاموزید سپس در همان روز مبحث تدریس شده را از جزوه مطالعه و مثال ها را مجددا حل کنید.

بعد از خواندن جزوه نوبت به مطالعه کتاب درسی می رسد که بایستی خط به خط آن را بخوانید و تمام مثال ها و تمرین های حل شده و حل نشده را حل کنید. تعدادی از تست های کنکور سراسری عینا از مثال ها و تمرین ها و نکات متن درسی مطرح می شود. توجه داشته باشید برای حل سوالات ریاضی تنها یاد گرفتن نکات قضیه ها و فرمول ها کافی نیست بلکه بایستی علاوه بر یادگیری و فهمیدن آن ها را به خاطر بسپاریم چرا که در جلسه آزمون نه کتاب داریم و نه جزوه.

پس اول به دقت و مفهومی یاد بگیرید و سپس فرمول ها و نکات و رابطه ها و… را حفظ کنید. در ادامه مرحله یادگیری لازم است تعدادی تست به طور آموزشی از مبحثی که مطالعه کردید حل کنید. در حل تست به طور آموزشی زمان تست زدن مهم نیست بلکه یادگیری تمام نکات تست و به کارگیری مطالب مطالعه شده در حل تست مهم است. در هنگام حل تست آموزشی می توانید از جزوه و یا کتاب درسی و یا حتی پاسخ تشریحی تست کمک بگیرید. تعداد تست های آموزشی باید به اندازه ای باشد که تمام مطالب درسی در آن مبحث را پوشش دهد.

پس از حل تست های آموزشی نوبت خلاصه نویسی است. مباحثی را که مطالعه و چند تست آموزشی از آن حل کردید را خلاصه نویسی کنید. سعی کنید در خلاصه نویسی تمام مطالب و نکات مهم را یادداشت کنید.

تمرین

در دومین مرحله از روش مطالعه درس ریاضی ، اکنون که درس را خوب یاد گرفته و خلاصه نویسی کردید بایستی برای تثبیت و تسلط مطالب و نکات درسی و نیز بالا رفتن سرعت تست زنی تعدادی تست را به صورت تمرینی حل کنید.تست هایی را که حل نکردید و یا غلط حل کردید حتما علامت گذاری کنید چرا که در این تست ها ضعف دلرید و باید آن ها برطرف کنید.

چون حجم مطالب درسی و تنوع آن ها زیاد است نبایستی تعداد تست های تمرینی به قدری زیاد باشد که از مباحث دیگر عقب بیفتید باید تست را به دقت و متناسب با حجم مبحث مطالعه شده انتخاب کنید. اگر مبحثی را به طور کامل نخوانده اید به حل تست های تمرینی نپردازید مثلا تا تمام نکات دنباله را یاد نگرفتید از مبحث دنباله تست تمرینی حل نکنید. توصیه می کنم متناسب با هر یک تستی که از یک مبحث در کنکور سراسری مطرح می شود حداقل باید ۵۰ تست به طور تمرینی حل کنید.

در انتخاب تست های تمرینی اولویت با تست های کنکورهای سال های گذشته است چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسی را پوشش می دهند.

مرور

در سومین مرحله از روش مطالعه درس ریاضی ، چون حجم مطالب در درس ریاضی زیاد است لذا ممکن است بعضی از مطالبی که قبلا مطالعه کرده اید فراموش شود.در این صورت بایستی در فواصل معین مطالب را مرور و دوره کنیم. در این مرحله از مطالعه هم می توانیم از جزوه و هم از خلاصه نویسی ها استفاده کنیم. پس از خواندن آن و یادآوری نکات بهتر است به سراغ تست های علامت گذاری شده برویم و آن هایی را که قبلا اشکال داشتیم مجددا حل کنیم و اگر زمان داشتیم تعدادی تست جدید از آن مبحث را حل کنیم. هر اندازه بتوانیم تعداد دفعات مرور را بیشتر کنیم آماده تر شده و حضور ذهن بالاتری برای حل سوالات تستی پیدا می کنیم.

مطلب آخر اینکه

سعی کنید پیش نیازهای هر فصل ریاضی را بشناسید بعضی از فصل ها ارتباط زیادی با فصل های دیگر دارند و معمولا در قالب تست های ترکیبی در کنکور مشاهده می شوند مثلا نمی شه انتگرال رو بخونیم در صورتی که قبلش مثلثات حد و مشتق را نخوانده باشیم.

دکتر فرشاد میرزائیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *