روش مطالعه‌ی درس زیست‌شناسی رتبه برتر کنکور

روش مطالعه‌ درس زیست‌شناسی برخی از دانش‌آموزان کنکوری و دبیرستان تعادل مطالعاتی ندارند یا به صورت سطحی مطالب را مطالعه می‌کنند یا آن‌قدر به جزئیات و حفظ کردن مباحث می‌پردازند که کند پیش می‌روند و هیچ گاه به مطالعه‌ی کل مطلب و حل تمرین و تست نمی‌رسند.

در صحبت هایی که با یکی از رتبه های برتر کنکور سراسری در مورد روش مطالعه‌ درس زیست‌شناسی داشتیم و مقاله زیر را انتشار دادیم تا شما  بصورت خلاصه بهترین و جامعترین روش مطالعه‌ درس زیست‌شناسی را یاد بگیرید.

روش مطالعه‌ درس زیست‌شناسی

روش مطالعه‌ درس زیست‌شناسی شامل دو مرحله کلی زیر می شود:

هدفمند سازی و بالا بردن بازدهی در مطالعه‌ درس زیست‌شناسی

برای اینکه مطالعه‌ی شما در این درس هدفمند و با بازدهی بالا باشد یک بخش از یک فصل کتاب درسی که یک مفهوم مستقل را بیان می‌کند انتخاب کنید و  ۵ مرحله‌ی زیر را برای آن انجام دهید:

۱- متن کتاب را ابتدا به صورت داستان مطالعه کنید و یک تصویر کلی از مبحث در ذهن خود ایجاد کنید.

۲- با استفاده از کتاب آبی کانون تست‌های کنکور سراسری سال‌های اخیر را در متن کتاب درسی پیدا کنید و آن‌ها را نشان‌دار و آدرس‌دهی کنید. مثلاً س د ۹۱ یعنی تست سراسری داخل کشور سال ۹۱٫

۳- مجدداً به متن کتاب بازگردید و این بار پاراگراف به پاراگراف و با نگاه دقیق‌تری مطالب را مطالعه کنید و مباحث درسی را برای خود به صورت کنفرانس توضیح دهید و حتماً زیر نکاتی که از نظر شما مهم هستند خط بکشید.

۴- این بار به درس‌نامه‌ی کمک‌آموزشی مانند کتاب آبی یا زیست مفهومی کانون مراجعه کرده و با استفاده از آن، متن کتاب را تحلیل کنید و نکات بیش‌تر و کلیدی را استخراج کنید و در حاشیه‌ی کتاب درسی بنویسید.

برای اجرای این چهار مرحله حداکثر ۲ ساعت زمان لازم است.

۵- برای تسلط بر مبحث به حل تعدادی تست به صورت روزانه از کتاب آبی بپردازید و نکات مهم آن را در حاشیه‌ی کتاب درسی بنویسید. تست‌های مهم و نکته‌دار یا سخت و دشوار را با علامت × مشخص کنید. برای این‌که سطح علمی خود را بالا ببرید تعدادی تست از کتاب سه‌سطحی کانون حل کنید.

توجه داشته باشید که تصاویر در کتاب درسی زیست بسیار مهم هستند.

می‌توانید با استفاده از کتاب زیست تصویری تصاویر کتاب درسی را تحلیل کنید.

مطالعه‌ی مفهومی و تکرار و مرور مباحث درس زیست شناسی

در مطالعه‌ی درس زیست‌شناسی مهم‌ترین اصل، مطالعه‌ی مفهومی و تکرار و مرور مباحث است.

۱- به صورت روزانه: هر روز ۲۰ درصد از زمان مطالعه‌ی خود را به مرور مباحث مطالعه‌شده‌ی روز قبل اختصاص دهید.

۲- به صورت هفتگی: روز جمعه مباحث کل هفته را مرور کنید و تست‌هایی که علامت ضربدر دارند دوباره حل کنید.

۳- به صورت دو هفته یک‌بار: چهارشنبه و پنج‌شنبه‌ی قبل از آزمون جمع‌بندی کلی انجام دهید و آزمون غیر حضوری را حل کنید. درنهایت در جلسه‌ی آزمون با دقت صورت سؤال و تمام گزینه‌ها را مطالعه کنید و به قیدها توجه کنید.

با ادامه و تکرار این روش می‌توانید تراز و چند از ده خود را به صورت پلکانی افزایش دهید و در این درس پیشرفت لازم را داشته باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *