رشته تجربی دبیرستان

رشته تجربی در دبیرستان چگونه است؟

به دلیل اینکه رشته تجربی از سال های قبل مورد توجه دانش اموزان قرار گرفته لازم است دانش اموزان اطلاعاتی در این زمینه داشته باشند.

معرفی رشته تجربی دبیرستان

معرفی رشته تجربی دبیرستان

رشته تجربی دبیرستان یکی از رشته های شاخه نظری دوره دوم متوسطه محسوب میشود که دانش اموزان نهم میتوانند با توجه به ویژگی های انتخاب رشته دبیرستان در نظام جدید وارد این رشته بشوند.

رشته تجربی دبیرستان شامل درس ها و کتاب های مختلفی میشود که دانش اموزانی که قصد دارند این رشته را از شاخه نظری انتخاب کنند باید نسبت به درس های این رشته هم اطلاعات کافی به دست بیاورند تا بدانند قرار است ۳ سال دوره دبیرستان را با چه درسهایی دست و پنجه نرم کنند!

کتاب های رشته تجربی

معمولا مشاوران و معلمین عزیز برای معرفی کتاب های رشته تجربی دبیرستان ابتدا درس های زیست و شیمی را معرفی میکنند همان درس هایی که در علوم تجربی دوره متوسطه اول دبیرستان قسمتهایی را به خود اختصاص داده اند البته حجم کتاب های رشته تجربی در سالهای دهم و یازدهم و دوازدهم خیلی بیشتر از حجم کتاب های سال هفتم و هشتم و نهم است.

دلیل اینکه میگوییم رشته های زیست و شیمی اهمیت بالایی در رشته تجربی دارند به این معنی نیست که درسهای ریاضی و فیزیک اصلا اهمیت ندارند! بلکه درس های ریاضی و فیزیک به دانش اموز کمک میکند تا از باقی دانش اموزان سبقت بگیرد.

حتی قوی بودن در درسهای عربی به عنوان یکی از کتاب های رشته تجربی به دلیل سرگرم بودن اکثر دانش اموزان این رشته به کتابهای زیست و شیمی میتواند در سبقت گرفتن موثر باشد و به دانش اموز کمک کند البته باید بدانید که ضریب و اهمیت درس های زیست و شیمی در رشته تجربی بیشتر از درس عربی است.

با توجه به اهمیت درسهای زیست و شیمی که بخش مهمی از رشته تجربی را شامل میشوند نباید بخاطر درس های دیگری مثل عربی و ریاضی از زیست و شیمی غافل ماند بلکه دانش اموزان باید در کنار درست درس خواندن و خواندن درس های زیست و شیمی به عربی و  ریاضی نیز توجه کنند که درصد موفقیتشان در این رشته بالا برود.

تحقیق در مورد رشته تجربی دبیرستان از لحاظ سختی و آسانی

آیا رشته تجربی سخت است؟

معمولا دانش اموزانی که بین رشته تجربی و ریاضی نمیدانند کدام را انتخاب کنند یکی از سوالاتشان این است که رشته تجربی سخت تر است یا ریاضی – فیزیک؟

در پاسخ به این سوال دانش اموزان عزیز باید گفت همانطور که شاید از معلمین و مشاورین محترم شنیده باشید سختی و اسانی یک درس ربطی به رشته و شاخه و ندارد و بستگی به خود دانش اموز و نقطه قوت ان در درسها دارد و بین ادمها این نقطه قوت متفاوت است.

 

9 دیدگاه در “انتشار دفترچه انتخاب رشته گروه های آزمایشی آزمون سراسری ۹۶

  1. سلام من از اهواز رتبه ۷۷۰۰ هستم
    رتبه کشوری من ۱۷۰۰۰ شده و با معدل ۱۹/۹۰ و با سهیه ایثار هم کنکور دادم
    همه ی درصدهام بالای ۴۵ هستند و اکثرا ۶۰ و ۷۰% هستند
    همه ی نرم افزار ها و مشاورهای تخمین رتبه هم رتبه ی ۴هزار رو برای من پیش بینی کرده اند
    این رتبه ۷هزاری از کجا آخه دراومده؟ کسی که این همه معدل و سهمیه و درصدای بالا داره میشه رتبه منطقه ش انقدر باشه؟ ممکن نیس سازمان اشتباه کرده باشه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *