تاثیر مشکلات خانوادگی دانش آموزان در روند تحصیلی

اولین جایی که هر انسانی شروع به یادگیری و تعلیم میکن خانواده است، بنابراین هر فرد و هر دانش آموزی با توجه به اتفاقاتی که در خانواده تجربه میکند مراحل رشد خود را میگذراند و از این جهت مشکلات خانوادگی دانش آموزان یکی از عواملی است که در روند تحصیلی و آینده آنها تاثیر گذار خواهد بود.

این دلیلی بسیار مهم است برای اینکه بر روی این موضوع بیشتر حساس باشیم که با حل کردن این مشکلات که در خانواده ها بوجود می آید مواجه شویم و راه حل هایی برای آن پیدا کنیم و اصولی ترین راه برای حل این مشکلات مشاوره خانواده است که بصورت مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

خانواده و دانش آموزان

چند نمونه اساسی و مشترک از مشکلات خانوادگی دانش آموزان

در این بخش به بررسی چند مشکل که رایج هست و برای دانش آموزان زیادی رخ داده است میپردازیم و برای هر کدام چه راهکار هایی وجود دارد.

مشکلات عاطفی و احساسی

در برخی از خانواده ها که محیط صمیمی و سالمی در آنها وجود ندارد باعث میشود که فرزندان (دانش آموزان) زیر فشارهای روانی و عاطفی دچار اختلال هایی مانند عدم تمرکز، تحلیل انرژی ذهنی، حواس پرتی و… شوند که در نهایت منجر به افت تحصیلی دانش آموزان خواهد شد و اولین تاثیر مشکلات خانوادگی دانش آموزان خود را به شکل افت تحصیلی نشان میدهد.

بهترین کار برای رفع این مشکل تلاش برای فراهم کردن محیطی سالم و کم استرس برای فرزندان است و این وقتی اتفاق میافتد که خود والدین برای سلامت روان و بینش خود تلاش کنند و با کمک گرفتن از مشاور خانواده این کار سرعت بیتری خواهد گرفت.

نارسایی جسمی و فیزیکی

برخی از مشکلات دانش آموزان مربوط به عوامل ژنتیکی و ارثی است مواردی مثل کم شنوایی و کم بینایی که شاید در مراحل اولیه خانواده متوجه این موضوعات نشود و پس از افت تحصیلی و بررسی دقیق تر متوجه این موضوع می شوند.

فقر مالی خانواده و تاثیرات آن

در خانواده هایی که از نظر اقتصادی و مالی وضعیت مناسب و مطلوبی ندارند دانش آموزان بر اساس مقایسه خود با دیگران و همسن و سالان دچار احساسات نا مطلوب و احساس کمبود کنند.

و بعضا برای کمک به خانواده برای رفع امور مالی مشغول به کار بشوند و برای تحصیل خود زمان کمتری داشته باشند.

برای کمرنگ تر کردن این مشکل خانواده میتواند هرچقدر که میتواند دانش آموز را در جریان مشکلات مالی قرار دهد تا فرزندان احساس بد کمتری داشته باشند و با مدیریت هزینه ها و مشکلات اثر کمتری بر دانش آموز داشته باشد.

علائم بیش فعالی

بیش فعالی و مدیریت این مشکل

خیلی از خانواده ها دیرتر به این موضوع پی میبرند که فرزندی بیش فعال دارند و پس از شروع تحصیل و احتمالا رفتار و مشکلاتی که در کلاس درس و مدرسه بوجود می آید و بازخورد هایی که معلم به خانواده و اولیا ارائه میکند باعث می شود که خانواده متوجه ای مشکل شود.

علائم فردی بیش فعال

۱٫ ناتوانی در توجه به جزئیات و بی دقتی در تکالیف مدرسه یا سایر فعالیتها.

۲٫ مشکل در ادامه دادن توجه و حفظ دقت در طی فعالیتها.

۳٫ مشکل آشکار در گوش دادن.

۴٫ مشکل در پیروی از دستورات.

۵٫ بی نظمی.

۶٫ اجتناب از کارهایی که به تلاش ذهنی و تفکر نیاز دارد.

۷٫ گم کردن اسباب بازیها کتابها و وسایل.

۸٫ واکنش بیش از حد به محرکها.

۹٫ فراموشی در فعالیتهای روزانه

که برای حل این مشکل و رفع کردن آن بهتر است از متخصص در زمینه تربیت کودکان و مشاوران با تجربه بره ببرید که ما با شناخت از خدمات روانشناسی مرکز مشاوره راز ماندگار که با مجوز از سازمان بهزیستی فعالیت میکنند این مرکز را به شما پیشنهاد میکنیم.

مشکلات تفاوت نگرش خانواده و دانش آموز و ارزش های خانواده

این از بزرگترین مشکلات خانواده و دانش آموزان است، جایی که پدر و مادر با دیدگاه های خود شروع به تربیت فرزند میکند اما فرزند (دانش آموزان) طبق این الگو و ساختار رفتار نمی کند.

اختلاف نظر هایی که در این بین بوجود می آید مثل اسرار خانواده بر ادامه تحصیل در رشته ای خاص بدون در نظر نگرفتن قابلیت ها و استعداد های دانش آموز و همچنین نظرات و عقاید مذهبی و…

در این میان فرزند که در سن بلوغ هست و با توجه به اینکه روابط داخل خانواده جریان خوبی ندارد باعث دلخوری و دلسردی هر دو طرف شده و در نهایت نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

در این مواقع با توجه به بررسی وضعیت ها و سعی در برقراری ارتباطی دوستان از سمت پدر و مادر میتوان از مشکلات خانوادگی دانش آموزان پیشگیری کرد و با کمک گرفتن از مشاور تحصیلی و مشاور خانواده با تجربه خیلی ساده تر و سریع تر این موضوع را حل کرد.

مرکز مشاوره تحصیلی و مشاوره خانواده

با توجه به تغییرات در سبک زندگی و بوجود آمدن چالش های جدید برای خانواده ها مشاوره روانشناسی نقش بسزایی در بهبود روابط اولیا و دانش آموزان خواهد داشت.

در بسیاری از خانواده ها این مشکلات و چالش ها با راهکار هایی ساده که از فرد متخصص می گیرند حل شده و دیگر شاهد مشکلات خانوادگی به این شکل نخواهیم بود.

در این راستا مرکز مشاوره راز ماندگار با بهره گیری از مشاوران متخصص و با تجربه در زمینه های مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، مشاوره فرزند پروری آماده ارائه خدمات با کیفیت به شما عزیزان خواهند بود.

برای ارتباط با مشاوران این مجموعه میتوانید با شمار تماس زیر ارتباط برقرار کنید و یا اینکه به سایت مرکز مشاوره با آدرس moshaveremandegar.com مراجعه نمایید.

مرکز مشاوره خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *