تأثیر معدل در کنکور ۹۷

تأثیر معدل در کنکور ۹۷

سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص تأثیر معدل در کنکور ۹۷ طبق اطلاعیه ای اعلام کرد:

 بدین‌وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ می رساند: براساس مصوبه نهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۹۶/۰۸/۲۰ میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷  همانند آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ به صورت زیر می‌باشد:

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد اخذ نموده اند و امتحانات یک‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و  کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می شود.

ب- داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ به بعد اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفاً نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق‌تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

تبصره: برای داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی بندهای الف و ب، هر دو مورد اعمال خواهد شد.

شایان ذکر است  اعمال تاثیر مثبت سوابق تحصیلی بدان معنی است که اگر سوابق تحصیلی باعث افزایش نمره‌کل نهایی آزمون هر زیرگروه شود در آن زیر گروه اعمال خواهد شد و اگر باعث کاهش نمره‌کل‌ نهایی آزمون هر زیرگروه شود (اثر منفی داشته باشد) در آن زیرگروه اعمال نمی‌شود و نمره کل آزمون آن زیرگروه به عنوان نمره کل نهایی زیرگروه فوق در نظر گرفته می‌شود.

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

مفهوم تأثیر مثبت و تأثیر قطعی در کنکور سراسری ۹۷

تأثیر معدل در کنکور سراسری چند سالی است که به نامی آشنا برای تمامی کسانی تبدیل شده است که می خواهند در آزمون سراسری به رقابت و زور آزمایی علمی بپردازند. بر این اساس نمره درس های هر یک از رشته های ریاضی، انسانی و تجربی که به صورت نهایی و کشوری برگزار می شوند، در نتیجه ی آزمون سراسری شما تأثیر می گذارند. این تأثیر به چه صورتی است؟

ابتدا باید روند تغییر تأثیر معدل در کنکور سراسری را برایتان توضیح دهم. اولین اقدامی که در ارتباط با تأثیر معدل انجام شد، لحاظ کردن تأثیر مثبت بود. این موضوع به قبل از سال ۱۳۹۴ بر می گردد. حالا تأثیر مثبت چگونه بود؟ تأثیر مثبت در واقع پاداشی برای کسانی بود که امتحانات نهایی خود را با تلاش و پشتکار به خوبی پاس کرده بود و برای آنها تأثیر مثبت در نتیجه کنکورشان داشت و برای شرکت کنندگانی که معدل پایینی داشتند، تأثیر منفی نداشت. دومین اقدام تأثیر قطعی معدل در کنکور سراسری بود که در سال ۱۳۹۴ انجام شد و در سال ۱۳۹۵ نیز این روند ادامه پیدا کرد و معدل دانش آموزان در سنجش قبولی های کل مدنظر قرار می گرفت که به نفع آنها نبود. در سال ۱۳۹۶ به صورت ۲۵ درصد تأثیر مثبت معدل دبیرستان و ۵ درصد تأثیر مثبت مقطع پیش دانشگاهی درآمد و در سال ۱۳۹۷ همین تأثیر پا برجا مانده است.

 

میزان تأثیر معدل در کنکور ۹۷

بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری ۹۷ ممکن است این سؤال را داشته باشند که در کنکور ۹۷ میزان تأثیر معدل چقدر خواهد بود؟!

مطابق با مصوبه جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، میزان تأثیر معدل در کنکور ۱۳۹۷ به این صورت است که دارندگان دیپلم رشته های تجربی، انسانی، ریاضی و معارف اسلامی که مدرک دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد گرفته اند و امتحانات نهایی را پشت سر گذاشته اند، به عنوان مشمولان تأثیر معدل و سوابق تحصیلی به حساب می آیند که تأثیر معدل دیپلم آنها در نتیجه ی کنکور سراسری، ۲۵ درصد خواهد بود. همچنین دارندگان مدرک پیش دانشگاهی که مدرک آنها متعلق به سال ۹۱-۱۳۹۰ به بعد است و امتحان نهایی را از سر گذرانده اند، میزان ۵ درصد تأثیر معدل برایشان لحاظ خواهد شد. شایان ذکر است که هر دو تأثیر ۲۵ درصد دیپلم و ۵ درصد پیش دانشگاهی به صورت تأثیر مثبت خواهد بود.

 

میزان تأثیر معدل دیپلمه های قبل از ۸۴ در کنکور ۹۷

احتمالاً در میان داوطلبان کنکور ۹۷ کسانی باشند که مدرک دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ گرفته اند و نگران این باشند که تکلیف تأثیر معدل در کنکور سراسری ۹۷ برای آنها چه خواهد بود؟!

هر گونه سؤال احتمالی شما در امر تحصیل را مشاوران آگاه ما به صورت شبانه روزی پاسخ گو هستند واز آخرین و موثق ترین مراکز اطلاع رسانی در زمینه آموزش و تحصیلات عالی کسب اطلاع می کنند. بر این اساس پاسخ ما به شرکت کنندگان عزیزی که دارای دیپلم قبل از سال ۱۳۸۴ و مدرک پیش دانشگاهی قبل از سال ۱۳۹۱ هستند، تأثیر معدل محاسبه نخواهد شد و تنها معیار، رتبه ی نهایی آنها در کنکور پاسخنامه سؤالات کنکور سراسری ۹۷ آنها خواهد بود.

یک سؤال دیگه هنوز دارید!؟ درسته؟! شرکت کنندگان رشته ای مغایر با رشته دیپلم آنها از نظر تأثیر معدل چطور درنظر گرفته می شوند؟! پس درست حدس زدیم. در ادامه پاسخ این سؤال هم به شما داده می شود.

این عزیزان مشمول تأثیر معدل نخواهند شد! و باید با پشتکار کامل سعی در موفقیت آزمون سراسری داشته باشند، چون تنها معیار برای نمره نهایی آزمون آنها، خود کنکورشان خواهد بود.

( برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله نکات مهم در انتخاب رشته کنکور مراجعه نمایید.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *