برنامه ریزی کنکور برای رشته تجربی

نحوه برنامه ریزی کنکور برای رشته تجربی

اینکه چگونه برنامه ریزی کنکور برای رشته تجربی را انجام دهید سوال مشترکی است که به هیچ وجه پاسخ مشترک ندارد. یک مشاور خوب برای برنامه ریزی کنکور تجربی باید ابتدا کاملا با خصوصیات و ویژگی های اخلاقی شما آشنا شود و شرایط شما را بسنجد و با حال و هوای خانواده و محل سکونت شما آشنا شود. اینکه در چه ساعت هایی بهتر می توانید درس بخوانید. اینکه چه کارهای واجبی دارید که باید حتما در طول روز یا هفته انجام دهید و این کارها چقدر واجب هستند. این که میانه شما با کدام درس بهتر است و با کدام درس میانه خوبی ندارید. اینکه چقدر می خواهید زمان بگذارید و چه هدفی دارید. اینکه دانش آموز هستید یا فارغ التحصیل و خیلی از سوالات دیگر که هرکدام باعث می شود فاکتور مهمی در برنامه ریزی کنکور تجربی تغییر کند یا اصلاح شود تا بهترین برنامه ریزی با توجه به شرایطتان تقدیم شما شود.

در سال های گذشته میانگین شرکت کنندگان کنکور تجربی ۵۰۰ هزار نفر در هر سال بوده است که از این بین فقط ۴۰ هزار نفر می توانند در رشته های پزشکی و پیراپزشکی شروع به تحصیل کنند. اگر دانشگاه آزاد را هم اضافه کنیم این عدد نهایتا به ۶۰ هزار نفر می رسد و این یعنی هر ساله تنها ۱۲ درصد شرکت کنندگان کنکور تجربی به هدف خود یعنی رسیدن به صندلی دانشگاه موفق می شوند کما اینکه بسیاری از این ۶۰ هزار نفر حتی رشته ای که در آن شروع به تحصیل می کنند مورد علاقه شان نبوده است و از سر ترس از پشت کنکور ماندن انتخاب رشته می کنند. اما از این ۶۰ هزار نفر حداقل ۲۰ هزار نفرشان به رشته و دانشگاه مورد علاقه خود می رسند. این ۲۰ هزار نفر نه نابغه اند نه سوالات کنکور را از قبل می دانستند. یکی هستند از بین همکلاسی ها و همشهری های شما. اینکه چطور آن ها موفق شده اند و بقیه نه فقط به این دلیل است که اولا فارغ از هرگونه بازی تبلیغاتی تلاششان را کرده اند و دوما اینکه از ابتدا در مسیر درست گام برداشته اند. داشتن یک برنامه ریزی صحیح روزانه و همچنین برنامه ریزی کنکور برای رشته تجربی میتواند کمک زیادی به شما برای رسیدن اهدافتان کند.

تاثیر اهمیت دروس در برنامه ریزی کنکور برای رشته تجربی

یکی از مهم ترین سوالاتی که در برنامه ریزی کنکور تجربی از ما پرسیده می شود این است که برای هر درسی چقدر وقت بگذاریم. پاسخ این سوال را خیلی مفصل در مقاله برنامه ریزی درسی برای کنکور پاسخ داده ایم اما اگر بخواهیم برای برنامه ریزی کنکور تجربی به صورت اختصاصی به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم در وهله اول به آمادگی شما در هر درس بستگی دارد و بعد از آن به اهمیت ضرایب دروس. ولی باید توجه داشته باشیم اینکه درس عربی ضریب ۲ دارد اصلا به این معنی نیست که اهمیت زیادی ندارد. یادتان باشد وقتی همه نقاط قوت مشترک دارند شما باید از نقطه ضعف بقیه استفاده کنید تا پیروز شوید. برای درمورد اینکه در برنامه ریزی کنکور تجربی برای هر درسی چقدر وقت بگذارید و همچنین برای اینکه بدانید بهترین منابع کنکور تجربی ۹۷ کدام هستند.

برنامه ریزی کنکور برای رشته تجربی : شناخت دروس

اولین گام برای برنامه ریزی کنکور تجربی این است که باید بدانیم با چه دروسی سروکار داریم و هرکدام چه اهمیتی دارند. سوالات کنکور ۹۷ شامل دو دفترچه عمومی و اختصاصی میشوند. سوالات دفترچه عمومی شامل درس ادبیات فارسی زبان عربی معارف اسلامی و زبان خارجی (عموما انگلیسی) است. دفترچه اختصاصی تجربی هم شامل دروس زمین شناسی ، ریاضی ، زیست شناسی ، فیزیک  و شیمی می باشد. در برنامه ریزی کنکور برای رشته تجربی از همان ابتدا باید با اهمیت این دروس آشنا شویم و راحت ترین راه برای رسیدن به اهمیت این دروس ضرایب آن ها در کنکور تجربی است. در جدول زیر ضرایب دروس در کنکور تجربی را نشان داده ایم .

نام درس

ضریب

نام درس

ضریب

ادبیات فارسی

۴

ریاضی

۶

زبان عربی

۲

زیست شناسی

۱۲

معارف اسلامی

۳

فیزیک

۶

زبان انگلیسی

۲

شیمی

۹

آنچه که در جدول بالا برای برنامه ریزی کنکور تجربی آوردیم ضرایب دروس کنکور تجربی در زیرگروه ۱ بود که شامل تمام رشته های دانشگاهی پزشکی و پیراپزشکی به غیر از داروسازی می شود . ویژگی زیرگروه ۱ کنکور تجربی صفر بودن ضریب درس زمین شناسی است . داروسازی در زیرگروه ۲ کنکور تجربی قرار داد که کسانی که علاقه مند به داروسازی هستند باید برای درس زمین شناسی هم برنامه ریزی کنند زیرا زمین شناسی در  زیرگروه ۲ ضریب ۳ دارد. اما چون عمده داوطلبان کنکور تجربی بیشتر متمایل به رشته های دانشگاهی زیرگروه ۱  هستند ما هم در ادامه مقاله برنامه ریزی کنکور تجربی ضرایب زیرگروه ۱ را ملاک قرار می دهیم.

 

تحلیل ضرایب دروس در برنامه ریزی کنکور برای رشته تجربی

همانطور که از جدول بالا مشخص است مهم ترین درس در برنامه ریزی کنکور تجربی زیست شناسی است زیرا بالاترین ضریب را به خود اختصاص داده است. اما آیا واقعا اهمیت هر درس فقط به ضریب آن باز می گردد ؟ خیر اینطور نیست. در برنامه ریزی کنکور تجربی در کنار اینکه به ضرایب و بزرگی و کوچکی آن نگاه می کنیم باید حتما و حتما به ضعف و قوت رقبا هم توجه داشته باشیم. بعد از کنکور سراسری هیچ وقت از ما نمی پرسند که زیست را بالا زدی یا ریاضی ، عربی یا ادبیات ؟ تنها به نمره کل یا تراز و رتبه ما نگاه می کنند.
بنابراین حال که در برنامه ریزی کنکور تجربی نباید فقط به ضرایب نگاه کنیم دیگر چه ملاکی باید برای اهمیت دروس قرار دهیم ؟ میانگین درصد کنکور در آن درس ملاک دیگری است که به ما نشان می دهد که در کدام درس ها سایر داوطلبان کنکور تجربی قوی و در کدام یک ضعیف هستند. این بررسی در کنکور تجربی نشان می دهد اکثر دانش اموزان در درس زیست شناسی درصدهای متوسط به بالایی می زنند و در درس ریاضی درصدهای پایین. پس در برنامه ریزی کنکور تجربی اینکه به درس زیست شناسی اهمیت بالایی بدهیم تازه مانند بقیه رفتار کرده ایم. اما اینکه به ریاضی یا عربی که میانگین درصد پایینی در کنکور تجربی دارد اهمیت بدهیم و آن ها را تبدیل به نقطه قوت کنیم ارزش بسیار بالایی دارد.

تاثیر آزمون های آزمایشی در برنامه ریزی کنکور برای رشته تجربی

شکی نیست که برای اینکه بهتر بتوانید به سرفصل های خود در برنامه ریزی کنکور تجربی ۹۷ برسید حضور یک آزمون آزمایشی تاثیر گذار است . فراموش نکنیم کنکور یک ماراتن یک ساله است با حضور هزاران رقیبی که در کنار ما نمی دوند و آن ها را نمی بینیم. بنابراین حضور یک آزمون آزمایشی باعث می شود رقبا را در بازه های زمانی کوتاه تر و نزدیک تر حس کنیم. همچنین باعث می شود در بازه های زمانی کوتاه تر خودمان را موظف به خواندن سرفصل هایی کنیم که در برنامه ریزی کنکور تجربی ۹۷ مشخص کرده بودیم. انتخاب اینکه در کدام آزمون آزمایشی شرکت کنید را بدون هیچگونه جانبداری به ۲ عامل وابسته می دانیم. یکی استاندارد بودن سوالات و دیگری جامعه آماری . متاسفانه در پاسخ به اینکه کدام آزمون سوالات استانداردی دارد باید بگوییم هیچکدام از آزمون های آزمایشی کاملا استاندارد نیستند هیچ کدام هم کاملا غیر استاندارد نیستند. اما از این بین آزمون های آزمایشی گزینه ۲ و کانون فرهنگی آموزش به دلیل بالا بودن جامعه آماری از بقیه بهتر هستند. ولی حتما توصیه می کنیم در آزمون های جامع سنجش هم شرکت کنید زیرا نزدیک ترین شباهت را به سوالات کنکور تجربی دارند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *