برنامه ریزی هفتگی برای کنکور

برنامه ریزی هفتگی برای کنکور

هر فردی در زندگی خود اهداف و آرزوهایی دارد که برای رسیدن به آنها در تلاش است. اولین گام برای رسیدن به اهداف و تحقق آرزوها داشتن یک برنامه ریزی صحیح است. همه شما به مسئله آگاه هستید که داشتن برنامه ریزی هفتگی برای کنکور اهمیت زیادی دارد برای رسیدن به هدف مطلوب، داشتن برنامه‌ای مناسب و البته پیش رفتن مطابق آن،‌ ضروری است؛ داشتن برنامه‌ریزی مناسب درسی ، علاوه بر بالا بردن بازده‌ی مطالعه و تمرکز، آرامش‌تان را هم بیش‌تر می‌کند و بی‌دقتی‌تان را نیز کاهش می‌دهد!

برنامه ریزی صحیح درسی به ۳ نوعِ بلند مدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تقسیم می‌شود. در مقاله ریز میخواهیم در مورد برنامه ریزی هفتگی برای کنکور (کوتاه مدت) با شما صحبت کنیم.

 

مراحل برنامه ریزی هفتگی برای کنکور به شرح زیر می‌باشد:

مرحله اول: مشخص کردن تعداد ساعات مطالعه در طول هفته است.

حتما زمانی که برای مطالعه دروس خود در طول هفته در نظر می گیرید باید با توانایی شما همخوانی داشته باشد. مثلا اگر هفته ای ۳۰ ساعت مطالعه را در نظر بگیرید اما با توانایی شما همخوانی نداشته باشد. در صورت اجرای برنامه در هفته های اول، باعث خستگی شما به مرور زمان می شود. پس هرچه آهسته تر و گام به گام پیش بروید بهتر است. به مرور زمان وقتی توانایی خود را افزایش دادید می توانید ساعات مطالعه هفتگی خود را افزایش دهید.

مرحله دوم: ساعت مطالعه را بین دروس با توجه به نقاط قوت و ضعف خود، تقسیم کنید.

بعد از اینکه ساعات مطالعه هفتگی خود را مشخص کردید حالا باید این ساعت را بین دروسی که در آن ضعیف هستید و یا به میزان اهمیت دروس، تقسیم کنید. مثلا اگر در درس های فیزیک و زیست ضعیفتر از درس های شیمی و ریاضی هستید میتوانید زمان بیشتری از ساعت مطالعه را به این دروسی که اشکال دارید اختصاص دهید. البته نباید از درس های که در آن تسلط بیشتری دارد هم غافل شوید. بلکه دروسی که در آن قوی تر هستید را به یک میزان پیش ببرید و اما در درس های ضعیفتر وقت بیشتری بگذارید.

مرحله سوم: برنامه تقریبی هر روز را مشخص کنید.

بعد از اینکه دروس مورد نیاز مطالعه هفته تان را مشخص کردید باید برنامه تقریبی هر روز را نیز مشخص نمایید. تنوع مطالعاتی را نیز در برنامه خود فراموش نکنید.

مرحله چهارم: حتما در طول هفته ساعاتی را برای جبران برنامه های عقب مانده خود اختصاص دهید.

هیچ برنامه ای را در این زمان ها قرار ندهید و این زمان ها را خالی بگذارید تا اگر در یک روز از برنامه به هر دلیلی عقب ماندید بتوانید در این ساعات خالی جبران کنید.

مرحله پنجم: باید در آخر هفته بررسی کنید که چقدر به برنامه ای که ریختید عمل کرده اید.

این مرحله، آخرین مرحله برنامه ریزی شما می باشد که به بررسی فعالیت های انجام شده در طول هفته می پردازید.

بررسی کنید که چقدر برنامه با توانایی تان هماهنگ بوده است؟

چقدر توانستید اجرایش کنید؟

در کجای برنامه اشکال داشتید؟

تمام نقطه ضعف ها و اشکالات خود را بررسی کنید و برای برنامه هفته بعد این نکات را در نظر گرفته و یک برنامه کاملتر از هفته قبل برای خود بریزید.
( برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله نکات مهم در برنامه ریزی هفتگی مراجعه نمایید. )

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *