برنامه ریزی رایگان کنکور

داشتن یک برنامه ریزی صحیح برای کنکور یکی از شروط اصلی درس خواندن هدف دار برای کنکور به حساب می آید. بدون هدف برنامه ریزی معنایی ندارد چون برنامه ریزی باید براساس اهداف شما باشد این که در طول روز چند ساعت مطالعه می کنید  چه منابعی تهیه می کنید و … به هدف شما بستگی دارد. بدون برنامه ریزی درس خواندن بی نتیجه یا کم نتیجه خواهد بود کمتر کسی از اهمیت برنامه ریزی برای کنکور اطلاعی ندارد. عده زیادی از داوطلبین از این موضوع اطلاع دارند اما نمیتوانند برنامه ریزی مناسب و اصولی داشته باشند به همین دلیل بیشترین زمان خود رادر سردرگمی و آشفتگی سپری می کنند. اگر میخواهید در کنکور موفق شوید برنامه ریزی رایگان کنکور میتواند به شما کمک زیادی کند.(برای مطالعه بیشتر به مقاله چگونه یک برنامه ریزی درسی منظم و هدفمند داشته باشیم ؟ مراجعه نمایید.)

برنامه ریزی صحیح درسی باید ویژگی هایی داشته باشد که شامل موارد زیر میشود :

اختصاصی بودن برای هر فرد: شما در این دنیا منحصر به فرد هستید و شخص دیگری وجود ندارد که عینا اهداف و خصوصیات شما را دارا باشد بنابراین یک برنامه ریزی صحیح درسی باید براساس خصوصیات جسمی و روحی شما تنظیم بشود.

 

انعطاف پذیری: برای هر فردی امکان دارد در طول روز اتفاقات غیر منتظره ای بیوفتد که اجازه ندهد طبق برنامه ریزی درسی از پیش تعیین شده عمل کند. اما نباید این اتفاقات باعث تغییرات عمده در برنامه ریزی شما بشود. حتما در برنامه ریزی درسی خود ساعات و روزهایی روا برای جبران ساعت هایی که در اثر موارد غیر قابل پیش بینی از دست رفته اند قرار بدید.

 

در نظر قرار دادن اهداف: اینکه هدف شما برای شرکت در کنکور قبولی در چه رشته ای است در برنامه ریزی خیلی اهمیت دارد، زیرا قبولی در رشته های دانشگاهی مختلف رتبه و درصد های متفاوتی رو میطلبد. طبیعی است که برای رسیدن به درصد و رتبه های خوب باید ساعات مطالعه بیشتری در طول روز داشته باشید و این ساعات را در برنامه ریزیتان بگنجانید. مثلا داوطلبی که هدفش قبولی در رشته پزشکی است با دو تا سه ساعت مطالعه در روز امیدی به دستیابی به هدفش نیست چون باید بیشتر از این ها مطالعه کند.
سادگی و انجام پذیری: توصیه میکنیم برنامه ای برای خودتان تهیه کنید که بتوانید آن را اجرا کنید. داشتن برنامه ریزی سخت و فضایی هیچ کمکی به شما نمیکند و نهایتا برنامه را نمیتوانید اجرا کنید و بی انگیزه میشوید. توجه کنید که برنامه نباید فراتر از حد توان شما باشد، وقتی میانگین مطالعه روزانه شما ۳ ساعت است برای ۱۰ ساعت برنامه ریزی نکنید. شما باید قدم به قدم ساعت مطالعتان را افزایش بدهید.

 

تنوع: بارها داوطلبانی مشاهده شده اند که ۶-۵ ساعت را پشت سرهم صرف مطالعه یک درس خاص کرده اند، این روش صحیح نیست که در طول روز یک درس خاص را مطالعه کنید و روز بعد یک درس دیگر را. حتما در برنامه هایتان تنوع را رعایت کنید، دروس اختصاصی را در کنار عمومی در برنامه هر روزتان بگنجانید. این کار باعث میشود ک شما از مطالعه یک درس خاص در طول روز زده نشوید.

 

قابل ارزیابی بودن: برنامه شما باید میزان پیشرفت و پسرفتتان را نشان دهد، یعنی باید بدانید در انجام چه کارهایی و مطالعه چه درس هایی موفق بوده اید و یا ضعف داشته اید. این ویژگی باعث میشود شما نقاط ضعفتان را بشناسید و در برنامه ریزی های بعدتان برطرفش کنید.

 

مکتوب بودن: حتما برنامه ریزی درسی خود را در دفترچه ای ثبت کنید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *