برنامه ریزی رایگان کنکور ۹۷

زمان زیادی تا کنکور ۹۷ باقی نمانده است داوطلبان کنکور ۹۷ میتوانند با داشتن برنامه ریزی رایگان کنکور ۹۷ بهترین برنامه ریزی را برای کنکور سراسری خود داشته باشند در این مقاله میخواهیم توضیحاتی در رابطه با زمان مناسب برای برنامه ریزی درسی کنکور و همچنین نکات مهم در برنامه ریزی درسی برای کنکور بپردازیم. آیا تاکنون در هنگام مطالعه به مشکلاتی از این قبیل برخورده اید؟مثلاً حس می کنید برای مطالعه زمان کافی ندارید، و یا این که برای امتحان مطالعه کرده اید اما تاکنون چیزی به خاطر ندارید و یا این که حس می کنید مطالعه ی مفیدی نداشته اید. این ها همه ناشی از نداشتن برنامه است.چرا که برای یک مطالعه ی مفید نیاز به برنامه ریزی درسی صحیح داریم. برنامه ریزی به مطالعات ما جهت می بخشد و از هدر رفتن بسیاری از وقت های با ارزش جلوگیری می کند. اما حال این سؤال پیش می آید که:

چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟

زمان مناسب برای برنامه ریزی کنکور ۹۷ همین امروز است. بخصوص برای دانش آموزانی که هنوز در مدارس مشغول تحصیل هستند و ساعاتی از روز را در مدرسه سپری کرده و ساعاتی را نیز مشغول مطالعه و انجام تکالیف مدرسه هستند. به دلیل اینکه شما دانش آموزان گرامی در حین خواندن دروس مدرسه و تشریح تمام مساپل موجود در کتابهای درسی، نیمه راه آمادگی کنکور را ناخواسته طی می نمایید پس نیمه دیگر راه با ما همراه باشید. شاید به دید شما به دلیل رفتن به مدرسه و انجام تکالیف سنگین زمانی برای برنامه ریزی کنکور باقی نماند، اما باید بدانید که این تکالیف لازمه رسیدن به موفقیت هستند. درست است که آزمون کنکور تستی است اما قبل از تست زنی باید حتما به صورت تشریحی و مفهومی مطالب آموخته شود و علاوه بر آن به دلیل تاثیر مثبت سوابق تحصیلی و معدل دانش آموز در کنکور، برای داوطلبانی که بتوانند در امتحانات مدرسه معدل خوبی کسب نمایند یعنی ۲۵ درصد از موفقیت خود را در کنکور ۹۷ تضمین نموده اند، تا تشریحی و مفهومی مطالب آموخته نشود، موفقیت در تست زنی امکان ندارد. از همین امروز شروع کنید و کار برنامه ریزی خود را به فردا نیندازید زیرا با هر روز گذر زمان و پیشروی برنامه می توانید رقیبان خود را یکی یکی از سر راه بردارید و به رتبه های برتر کنکور نزدیک و نزدیکتر شوید و با صرف کمترین زمان و انرژی، بهترین نتیجه را کسب کنید.

در این جا به چند عنصر اساسی در برنامه ریزی اشاره می کنیم:

تعیین هدف

برنامه ریزی صحیح، هنگامی امکان پذیر است که هدف، به خوبی تعیین و تعریف شده باشد تا کارهای لازم برای رسیدن به آن انجام گیرد. اهداف، نیروی محرکه افراد برای فعالیت هستند. نقش هدف ها در تعیین استانداردها و الگوها نیز غیر قابل انکار است.

رعایت الویت

در یک برنامه خوب باید الویت ها را مشخص و آنها را رعایت کرد، زیرا عدم رعایت اولویت، موجب می شود که مسائل مهمی بدون رسیدگی یا به صورت ناقص رها شوند.

شناسایی دزدان وقت

گاهی تصمیم جدی می گیریم آن طور که برنامه ریزی کرده ایم، عمل کنیم اما کارها به شکلی که برنامه ریزی کرده ایم پیش نمی رود. در پاره ای از این مشکلات، خودمان مقصریم؛ اما در بخشی از این مشکلات، اطرافیان و مسائلی دیگر هستند که زمان را از ما می گیرند و برنامه های ما را دچار آفت می کنند و به ما زیان می رسانند. برای نمونه: تلفن، دوست، تلویزیون، اینترنت و…
در برنامه ریزی صحیح و پایدار باید سعی کنیم دزدان وقت و مشکل آفرینان در برنامه را شناسایی کرده، پیش از انجام دادن کار، آنها را از خود دور کنیم.
عارفی می گوید: «بپرهیز از دوستی با کسانی که برای گذراندن وقت خود به زیارت تو می آیند تا روزت را از تو بگیرند.»(۱)

تلاش در اجرای برنامه

انسانی موفق خواهد بود که علاوه بر برنامه ریزی صحیح، بر اجرای آن نیز تلاش می کند و در راه آن، پایدار باشد. ثبات قدم در سازمان دهی وقت بر اساس اصول برنامه ریزی، نه تنها افراد را به سوی توسعه و بهبود آشکار رهنمون می سازد، بلکه فشارهای روحی را کاهش داده، در نتیجه، گرایش رفتاری مثبت و خوش بینانه را در زندگی فرد، ایجاد می کند.

یادداشت کردن برنامه 

در تعالیم دینی، به نوشتن برنامه ها سفارش شده است.چنان که نقل شده است امام هادی علیه السلام خادمش را به کارهای مختلفی امر فرمود و برای این که در یادش بماند، به او امر فرمود که آنها را بنویسید.
نوشتن برنامه، فوایدی در بر خواهد داشت که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  1. با نوشتن برنامه، چیزی از برنامه ها را از دست نخواهیم داد.
  2. برنامه نوشته شده، بار حفظ و نگهداری برنامه را از ذهن بر می دارد.
  3. برنامه نوشته شده، دارای تحرک روانی برای انجام دادن کار است.
  4. تمرکز بهتری در شخص بوجود می آید و پافشاری بیشتری به انجام رساندن برنامه خواهد داشت.
  5. تعیین مهلت پایانی:یکی از مواردی که در نوشتن برنامه ریزی روزانه باید به آن توجه شود، تعیین مهلت انجام دادن هر فعالیت است.این کار، شما را مقید می کند تا ظرف زمان تعیین شده، کار را انجام دهید.

حال با توجه به این کار که عناصر برنامه ریزی را شناختیم می توان یک برنامه ریزی صحیح را در قالب مراحل زیر انجام داد.
۱٫ فهرستی از تمامی فعالیت هایی که می خواهیم انجام دهیم تهیه می کنیم.
۲٫ فعالیت هایمان را الویت بندی می کنیم به طوری که کارهای مهم و ضروری در الویت قرار گیرند و کارهایی که از ضرورت کمتری برخوردارند در مراتب پایین تری قرار گیرند. حتی شاید لازم باشد گاهی اوقات از کارهای کوچک و ضروری چشم پوشی کرد.
۳٫ برای انجام هر فعالیت، متناسب با خود آن فعالیت زمان کافی مشخص کنیم که همان طور هم که قبلا گفته شد این کار باعث می شود ما هر فعالیتی را در زمان مشخص شده انجام دهیم و خود باعث صرفه جویی در وقت و زمان است.
۴٫ ارزیابی و کنترل برنامه: نظارت، ارزیابی و کنترل برنامه، کارآمد ترین قسمت در استفاده از زمان است که احتیاج به وقت، تأمل و درایت همراه با جدیت و پشتکار دارد. بسیاری از این قسمت کار غفلت می ورزند، نقص کار خود را نمی فهمند و راه پیشرفت خود را نمی یابند. باید حتماً در حین انجام دادن برنامه، بر کار نظارت نمود و تمام وقفه ها و مشکلاتی که در برنامه پیش می آید در ستون مربوط به آن در برنامه ثبت کرد. این کار را باید در حین روز انجام دهید. در غیر این صورت، در پایان روز نمی توانید به درستی این وقفه ها را شناسایی کنید.باید هر شب قبل از نوشتن برنامه روز بعد، وقتی را برای بررسی و ارزیابی برنامه همان روز اختصاص دهید و با شناسایی نقاط ضعف و قوت، برای برطرف کردن نقاط ضعف، تدبیری بیندیشید و راهی نو اتخاذ کنید.
پس به طور کلی برای ارزیابی برنامه باید ببینیم آیا زمانی که به هر فعالیت اختصاص داده ایم کافی بوده یا نه، و یا این که در این زمان از این فعالیت نتیجه ی مطلوب را گرفته ایم یا نه؟ که در صورت منفی بودن این جواب ها باید در اختصاص زمان به فعالیت های مشخص تجدید نظر کنیم و زمان های مناسبتری را انتخاب کنیم.

 

یک دیدگاه در “برنامه ریزی رایگان کنکور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *