برنامه ریزی برای کنکور تجربی ۹۷

برنامه ریزی برای کنکور تجربی ۹۷ چگونه باید باشد؟

به دلیل رقابت بسیار زیاد داوطلبان در کنکور تجربی، جهت کسب موفقیت می بایست شما طبق یک برنامه ریزی برای کنکور تجربی ۹۷ پیش بروید.اما چه برنامه ای می تواند اصولی باشد؟ برنامه ای که ابتدا  هدف شما داوطلبان را از تحصیل در این رشته مشخص کند و سپس تمامی مواردی که شما را در جهت کسب رتبه قبولی در کنکور هدایت می کند را شامل شود.اکنون ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که یک برنامه ریزی اصولی چه مواردی را در بر می گیرد؟ که در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مواردی از جمله نحوه صحیح مطالعه، میزان ساعات مطالعه،خلاصه نویسی، تسلط بر کتاب های درسی و دیگر مواردی که در ادامه مطلب یک به یک به توضیح آنها پرداخته ایم.

نحوه کنکوری خواندن را یاد بگیرید!! 

یکی از مهمترین و اولین مواردی که باید پیش از هر چیز دیگری در مطالعه کنکور در نظر بگیرید این است که کلی خواندن را فراموش کنید و کنکوری خواندن را یاد بگیرید! منظورمان از کنکوری خواندن این است که دروس را به صورت جزء به جزء و صرفا برای یادگیری بخوانید نه برای تمام کردن. کنکوری خواندن با خواندن کتاب های درسی در مدرسه تفاوت بسیاری دارد به این دلیل که در در مدرسه اغلب امتحان ها به صورت تشریحی برگزار می شد اما برای کنکور کتاب های درسی باید مفهومی تر و با دقت و وسواس بیشتری مطالعه شوند.ضمن اینکه هیچ وجه مطالب کتاب را حفظ نکنید بلکه با روش ها و تکنیک های خاص مطالب را به ذهن بسپارید یعنی دروس به اصطلاح حفظی را تصویر سازی و رمز گردانی کنید و دروس محاسباتی را بدون اثبات قبول نکنید و از هیچ مطلبی برای مطالعه چشم پوشی نکنید حتی حاشیه های کتاب.

چگونه برای کنکور تجربی مطالعه کنیم؟

اولین سوالی که برای داوطلبان به وجود می آید این است که چگونه برای کنکور تجربی مطالعه کنیم؟ ما پاسخ این سوال را به منطقی ترین شکل ممکن خواهیم داد.برای مطالعه کنکور تجربی ابتدا باید دروس مورد علاقه خود را نسبت به دیگر دروس در اولویت قرار دهید و با انگیزه و انرژی  به مطالعه بپردازید. هنگامی که احساس خستگی می کنید مطالعه را متوقف کنید و با توجه به میزان خستگی خود مدتی را استراحت کنید.بهتر است پس از مطالعه ی هربخش استراحت جزئی و بعد از پایان هر فصل استراحت کلی کنید و برای هر یک ساعت مطالعه، ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به خود استراحت بدهید.در هنگام مطالعه برای بالا بردن انرژی استفاده از مواد غذایی شیرین و انرزی زا مفید خواهد بود

  • حاشیه نویسی :در رابطه با حاشیه نویسی باید بگوییم که این روش، روش مناسبی برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند اما خواندن آنها الزامی است مورد استفاده قرار بگیرد.
  • خلاصه نویسی :در روش خلاصه نویسی می بایست ابتدا مطالب را درک کرده سپس آنها را یادداشت کنید.در این روش بهتر است پس از درک مطالب به صورت کلیدی نکات مهم را یادداشت کنید و در واقع کلمه کلیدی کوتاه ترین ،راحت ترین و بهترین و پر معنی ترین کلمه ایست که با دیدن آن مفهوم جمله تداعی شده و بخاطر آورده می شود. مرور آخر شب هم در برنامه خود بگنجانید.خلاصه نویسی برای مطالعه مجدد و دوره کردن قسمت های مهم در زمان نزدیک به کنکور روش مناسبی است.
  • دروس اختصاصی و عمومی :یکی از سوالاتی که توسط اکثر داوطلبان پرسیده می شود این است که آیا دروس اختصاصی و عمومی را همزمان مطالعه کنیم یا خیر؟ توجه داشته باشید که دروس اختصاصی و عمومی را به صورت یکی در میان بخوانید. زمان پیشنهادی برای مطالعه‌ی هر درس اختصاصی ۲ الی ۲ ساعت و نیم و برای درس عمومی ۱ الی ۱ ساعت و نیم است.بهتر است که دروس سخت و مشابه را در یک روز مطالعه نکنید و پس ازمطالعه هر درس سنگین یک درس آسان را انتخاب کرده و مطالعه کنید تا مطالب را خوب بخاطر بسپارید.
  • تست زنی :در رابطه با زمان تست زنی نیز لازم است بگوییم که سعی کنید برای تسلط بر هر مبحث درس اختصاصی بلافاصله بعد از مطالعه‌ی آن و برای هر درس عمومی، ۲۴ ساعت بعد از مطالعه، تست بزنید.
  • مکان مطالعه : گاهی تغییر مکان برای درس خواندن نیز تمرکز شما را از بین می برد بنابراین بهتر است جای مشخصی برای مطالعه در خانه داشته باشید. به طوری که شما را فقط به فکر درس خواندن بیاندازد و به لحاظ روانشناسی اینکه شما هر بار در یک نقطه از خانه درس بخوانید اصلا توصیه نمی شود .
  • عوامل مزاحم : شما داوطلبان باید برای رسیدن به هدف با عوامل مزاحم ازجمله موبایل، شبکه های اجتماعی ، برنامه های تلوزیون و …که شما را وسوسه می کند و تمرکزتان را ازبین می برد مبارزه کنید. بنابراین زمان مشخصی برای انجام این کارها مشخص کنید و متعهد شوید که خارج از ساعت تایین شده به هیچ وجه به این موارد نپردازید.

( برای مطالعه بیشتر به مقاله برنامه ریزی کنکور برای رشته تجربی مراجعه نمایید.)

یک دیدگاه در “برنامه ریزی رایگان کنکور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *