انتخاب رشته

مرحله پایانی کنکور سراسری و بر خلاف تصور برخی از داوطلبان سرنوشت ساز ترین قسمت کنکور یعنی انتخاب رشته کنکور، خسته نباشید جانانه میگم به شما عزیزان داوطلب کنکور مهم نیست که امسال چه رتبه ای کسب کردین و یا به هدفی که میخواستین رسیدین در رتبه بدست آمده یا نه!

اما در این مرحله پیشنهاد میکنم تمام تلاشتون رو بکنین تا به بهترین شکل ممکن از رتبه (هم رتبه های بالا و هم پایین) و شانستون استفاده کنید تا انتخاب رشته ایده آل و حتما بهترین انتخاب رشته رو داشته باشید، پس پیشنهاد میکنم تا پایان این مطلب همراه ما باشید چرا که به کلیدی ترین نکات انتخاب رشته و رمز و راز این مرحله میپردازیم.

ممکنه برای شما سوالاتی در مورد انتخاب رشته سراسری و یا انتخاب رشته آزاد بوجود آمده باشد که بهتر است ابتدا اونارو باهم بررسی کنیم

انتخاب رشته

رتبه خوبی ندارم، آیا انتخاب رشته انجام بدم یا نه؟

بطور کلی شما قرار نیست با انتخاب رشته کردن چیزی رو از دست بدین و توصیه ما به این دسته از دوستان این است که اگر حتی رتبه شما به رشته مورد علاقه شما نمیخورد حداقل کار امتحان کردن شانس خودتون درقبولی است و نا امیدی در این مرحله معنی ندارد…

تقریبا مطمئن هستم که رشته مورد علاقه ام رو قبول میشم آیا باز هم مشاوره انتخاب رشته بگیرم؟

تجربه و نتایج بدست آمده از انتخاب رشته کنکور سال های گذشته ثابت کرده که گاها بچه ها با انجام اشتباهات ازین دست شانس قبولی در بهترین رشته و دانشگاه را از دست داده اند و تنها با توجه به کارنامه قبولی های سالهای گذشته بهترین گزینه با توجه به رتبه خودشون رو متاسفانه با یک انتخاب معمولی تعویض کرده اند.

با این رتبه کجا قبول میشم؟!

در زمان انتخاب رشته مشاوران این سوال را زیاد میشنوند. این سوال شما را گمراه خواهد کرد و برخی این رشته ها و شهرها را در اولویت انتخاب رشته خود قرار میدهند و این اشتباه بسیار بزرگی است.

در ادامه تایید این صحبت ها خوبه که چند نمونه از نتایج انتخاب رشته را با هم ببینیم:

انتخاب رشته کنکور اصولی

تا اینجای کار فکر میکنم که جدا از اینکه چه رتبه ای دارید به این نتیجه رسیدیم که باید یک انتخاب رشته اصولی داشته باشیم و اما نکات طلایی انتخاب رشته سراسری که باید به آنه توجه داشته باشیم را مرور میکنیم:

شناخت دقیق رشته‌های دانشگاهی

خب حتما تا حالا این نکته را میدانستید که در مورد رشته هی دانشگاهی باید مطالعه کنید و شناخت بدست آورید، اما چه جنبه هایی از رشته ها راباید بررسی کرد و اصلا از روی کدام منابع این شناخت دقیق را بدست آوریم؟!

بگذریم که بعضی از داوطلبان در مورد رشته بنا بر اسم آنها رشته را قضاوت میکنند مثل مهندسی شیمی، مهندسی پزشکی و… که تصورات کاملا غلطی با توجه به اسم رشته دارند.

موضوعاتی که در معرفی رشته های دانشگاهی باید به آنها توجه کنیم: ۱- بازار کار در کشور ۲- جایگاه اجتماعی ۳- مقاطع تحصیلی رشته ها ۴- آینده‌ی رشته تحصیلی ؛ و اما منابع و کسانی که میتوانیم از آنها در انتخاب رشته و آشنایی با رشته ها کمک بگیریم عبارت‌اند از: دانشجویان آن رشته، افراد فارغ‌التحصیل از آن رشته و مهم‌تر از همه شاغلین در آن رشته و بهتر است از کسانی که در رشته مورد نظر موفق تر بوده اند را انتخاب کنیم.

خصوصیات شخصیتی در انتخاب رشته

تعداد قابل توجه ای از داوطلبان به این مسئله توجه ای ندارند که باید رشته تحصیلی و آینده شغلی آنها مطابق با شخصیت آنها باشد و این باعث مشکلاتی در آینده آنها خواهد شد . برای نمونه برای موفق بودن در رشته هایی چون پزشکی و پرستاری و … باید روحیه ای صبور و فداکار داشته باشید یا کسی که رشته مهندسی نفت را انتخاب می‌کند باید تحمل گرما و سختی‌های کار را داشته باشد چرا که موقعیت شغلی آنها در نواحی نفت خیز کشور است.

از این رو با تست های مختلف رغبت سنج شغلی و مشورت با مشاوران کاربلد شما را به شناخت بهتر و بیشتر رشته منطبق با خصوصیات شخصیتی خودتان کمک میکند تا با شناخت کامل از خود و رشته انتخابی مشکلاتی از این قبیل را نداشته باشید.

توانایی‌های علمی

اغلب داوطلبان پس از ورود به دانشگاه با درسهایی که در رشته ای که انتخاب کرده اند آشنا میشوند، برای مثال رشته ای مانند مهندسی برق برای شخصی که درصد ریاضی پایینی دارد اصلا پیشنهاد نمیشود، حتی اگر عاشق این رشته باشید نباید از اینکه توانایی لازم برای این رشته را دارید یا بشوید.

آشنایی با دانشگاه ها  و شهر ها

شرایط خاصی که برخی از دانشگاه ها برای پذیرش دارند مثل دانشگاه امام صادق، تربیت معلم و … شرایطی مثل تعهد خدمت و یا مصاحبه پس از قبولی در این دانشگاه ها مانند دانشگاه شاهد و…

در نظر داشته باشید شهر و دانشگاهی را که انتخاب میکنید از نظر شرایط خوابگاه دانشجویی، آب‌وهوا، شلوغی شهر، مسافت، حمل و نقل و … بررسی کنید. پس توجه ویژه ای برای این دست دانشگاه ها داشته باشید و به دقت دفترچه راهنمای انتخاب رشته را مطالعه نمایید.

نکته مهم دیگری که موضوع شوخی برداری نیست زندگی برای ۴ سال و یا تا ۷سال دور از خانواده و با شرایط متفاوت زندگی مستقل بعضا سال اول بدلیل شرایط جدید و تجربه های جدید مشکل ساز نیست و از ترم سوم مسائلی مثل شرایط مالی دوری از خانواده سختی های زندگی دانشجویی و … خود نمایی میکند، این به این معنا نیست که اصلا شهرستان نرویم اما باید به نکات این چنینی قبل از انتخاب خووب فکر کنید.

علاقه

در مورد این موضوع و اهمیتش همین کافیه که مهم ترین قسمت انتخاب رشته اصولی و موفقیت شما در سالهای بعدی زندگی است و به هیچ عنوان علاقه خودتون رو نادیده نگیرید.