انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷

 

پس از پشت سر گذاشتن کنکور سراسری ۹۷ و اعلام نتایج کنکور ۹۷ حال زمان انجام مرحله ای مهمتر به نام انتخاب رشته کنکور سراسری رسیده است,انتخاب رشته کنکور ۹۷ آخرین مرحله و به نوعی مهم ترین بخش پایانی کنکور شماست.

در این مقاله با آموزش انتخاب رشته رایگان قصد داریم شما را برای انتخاب رشته صحیح و مطمئن آماده کنیم.در انتخاب رشته رایگان ۹۷ شما را با بخش های مختلف انتخاب رشته سراسری برای هر کدام از گروه های آزمایشی ریاضی,تجربی,انسانی,هنر و زبان آشنا خواهیم کرد,پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

همچنین نگران انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ نباشید,ما در این مقاله سعی داریم اصول و مفاهیم اولیه انتخاب رشته سراسری برای تمامی شرکت کنندگان رشته های ریاضی,تجربی,انسانی,هنر و زبان را مطرح کنیم و برای هر کدام از رشته ها مقالات تخصصی انتخاب رشته رایگان از طریق سایت علم تابان منتشر خواهیم کرد.

آشنایی با کارنامه کنکور سراسری ۹۷

برای اینکه انتخاب رشته اصولی داشته باشیم ابتدا باید آشنایی کامل با کارنامه کنکور سراسری پیدا کنیم و اطلاعات مهمی همچون رتبه در منطقه,رتبه کشوری,رتبه در زیر گروه و تراز(نمره کل)را بهتر بشناسیم.

برخی از دانش آموزان هستند که بعد از انتخاب رشته نیز فرق مواردی همچون رتبه کشوری و رتبه در سهمیه را نمی دانند پس برای اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از بخش های کارنامه کنکور سراسری توصیه می کنیم مقاله کارنامه انتخاب رشته کنکور را به دقت بخوانید تا با تمام جزئیات آن آشنا شوید.

سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷

انتخاب رشته کنکور سراسری حتما باید با در نظر گرفتن سهمیه های مختلف مثل سهمیه مناطق,سهمیه رزمندگان,سهمیه جانبازان و ایثارگران,سهمیه آموزگاران و بهیاران و…باشد.

بیشترین قسمت از سهمیه کنکور سراسری ۹۷ مربوط به سهمیه مناطق است که شامل سهمیه منطقه ۱ و منطقه ۲ و منطقه ۳ است و حدودا سهمیه جانبازان و ایثارگران هر ساله ۲ تا ۳ درصد داوطلبان را شامل می شود و بقیه سهمیه های انتخاب رشته بسیار اندک هستند.

تآثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری بسیار حائز اهمیت است چرا که با توجه به آمار قبولی های سال قبل کنکور سراسری می توان مقایسه و حدود قبولی را پیش بینی کرد اما باید این نکته را در نظر بگیرید که بررسی دقیق و اصولی برای تخمین رشته های قبولی در انتخاب رشته سراسری فقط شامل قبولی های سال گذشته کنکور نمی شود.

مهمترین نکته در انتخاب رشته سراسری,رتبه در سهمیه برای هر کدام از رشته های ریاضی,تجربی,انسانی,هنر و زبان است که اهمیت آن از رتبه کشوری در انتخاب رشته بیشتر است و این اشتباه است که انتخاب رشته را با اولویت رتبه کشوری انجام دهیم.برای آشنایی کامل تر با تآثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری کلیک نمایید.

سهمیه بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷

شاید در جستجو و مقایسه کارنامه های قبولی انتخاب رشته کنکور ۹۵ و سال های قبل نمونه هایی را دیده باشید که یک نفر با رتبه ۱۱۰۲۷ و رتبه کشوری ۴۳۳۶۰ در اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج قبول شده باشد اما شاید با رتبه ۱۰۰۰۰ منطقه ۳ نتوانید در همان دانشگاه و رشته قبول شوید,چرا؟!

دلیل آن تآثیر سهمیه بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ است,رشته ها هر کدام سهمیه بومی گزینی مختلفی دارند,برخی سهمیه بومی گزینی استانی برخی ناحیه ای,قطبی و برخی کشوری هستند و برای رشته هایی که سهمیه بومی گزینی کشوری دارند تفاوتی در گزینش آن ها با توجه به بوم آن ها نیست ولی برای بقیه سهمیه های بومی گزینی اینطور نیست.

(برای مشاهده نوع سهمیه بومی گزینی تک تک رشته ها در گروه های آزمایشی مختلف ریاضی,تجربی,انسانی,هنر و زبان کلیک نمایید)

با درک نوع گزینش بومی گزینی هر رشته  می توانید با نرم افزار انتخاب رشته مجازی ۹۷ اطلاعات بهتری از نوع گزینش هر رشته استخراج کنید و همچنین با مطالعه مقاله تآثیر سهمیه بومی گزینی در کنکور سراسری بطور کامل آشنایی پیدا کنید.

قبولی های شگفت انگیز رشته تجربی

کیمیا دلاوری

پزشکی علوم پزشکی همدان

رتبه ۲۲۴۴

منطقه ۲

نوید آبادی باویل

پزشکی علوم پزشکی زاهدان

رتبه ۳۶۲۳

منطقه ۲

محمدمیلاد خدابنده لو

دندانپزشکی علوم پزشکی زنجان

رتبه ۱۴۹۸

منطقه ۱

محمد رفیعی چاورچی

پرستاری علوم پزشکی بیرجند

رتبه ۱۶۲۷۱

منطقه ۲

علیرضا داوودی

اتاق عمل علوم پزشکی بابل

رتبه ۱۱۰۰۰

منطقه ۳

عارفه امینی

اتاق عمل علوم پزشکی البرز-کرج

رتبه ۱۰۵۵۳

منطقه ۲

شفق داورپناه

مامایی علوم پزشکی شاهرود

رتبه ۲۶۷۱۴

منطقه ۲

امید نیک زاد انزاب

علوم و صنایع غذایی علوم پزشکی شهید بهشتی

رتبه ۱۷۴۷۱

منطقه ۳

صدف سادات افراشی

آموزش ابتدایی فرهنگیان-تهران

رتبه ۱۰۱۴۵

منطقه ۱

 

قبولی های شگفت انگیز رشته ریاضی

محمد مرتضوی قمی

مهندسی نقشه برداری زنجان

رتبه ۱۸۴۹۹

منطقه ۱

امیرحسین امتی

مهندسی عمران تبریز

رتبه ۱۷۰۳۵

منطقه ۲

حسین جمشیدی

مهندسی برق علم و فناوری مازندران

رتبه ۱۴۶۳۰

منطقه ۲

 

قبولی های شگفت انگیز رشته انسانی

محسن قاضی پویا

آموزش الهیات و معارف اسلامی فرهنگیان-شهر ری

رتبه ۷۸۹۷

منطقه ۱

فاطمه صادقی

حقوق سمنان

رتبه ۷۱۴۱

منطقه ۲