انتخاب رشته نهم

اهمیت پایه نهم در انتخاب رشته نهم به دهم می باشد . برای ورود به دوره دوم دبیرسان لازم است که از بین رشته های تجربی و ریاضی و انسانی و فنی حرفه و کاردانش دانش آموز پایه نهم به انتخاب یک رشته اقدام کند اما سوال اصلی در این است که این انتخاب رشته باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ بر اساس چه اصولی انتخاب رشته تحصیلی پایه نهم صورت بگیرد ؟ و توسط چه افرادی باید انتخاب رشته را انجام داد ؟

در این مقاله سعی کرده ایم که تمامی نکاتی که دانش آموز پایه نهم و خانواده او برای انتخاب رشته نیاز دارند را به صورت کامل و چزیی توضیح دهیم .

چه مواردی در انتخاب رشته نهم مهم است ؟

در سایت های مختلف و در صحبت با افراد مختلف می بینیم که مواردی همچون نمره ، نظر خانواده و دبیرها و عوامل فرعی و غیر مهم را به عنوان ملاک های انتخاب رشته نهم در نظر گرفته اند اما نکته مهم در این است که برای انتخاب رشته پایه نهم و ورود به پایه دهم موارد زیر از همه مهم تر می باشد

 

  • آگاهی کامل از رشته های دانشگاهی : یکی از مواردی که در انتخاب رشته نهم بسیار مهم است این است که دانش آموز باید از تمامی رشته های دانشگاهی ، بازار کار آنها ، توانایی مورد نیاز هر رشته ، امکان ادامه تحصیل برای هر رشته آگاهی کامل داشته باشند و بعد دست به انتخاب بزنند اگر بدون آگاهی و صرفا بر اساس دیده ها و شنیده ها باشد این انتخاب رشته اصلا اصولی نیست .گاهی با دانش آموزانی مواجه می شویم که می گویند از فلان رشته اصلا خوشم نمی آید بعد که علت را جویا می شویم متوجه می شویم چون پسر دایی اش در ان رشته تحصیل کرده و موفق نشده کلا نسبت به آن رشته احساس بد پیدا کرده است در صورتی که برای هر فردی انتخاب رشته کاملا خصوصی است و نیاز هست که متناسب با ویژگی های هر فرد باشد . پس قبل از هر اقدامی در ابتدا راجع به تمامی رشته های دانشگاهی اطلاعات کافی به دست بیاورید .

 

  • علاقه مندی ناخودآگاه : مورد بعدی که در انتخاب رشته پایه نهم باید مورد توجه قرار بگیرد علاقه ناخودآگاه فرد می باشد. معمولا دانش آموزان در این سن نسبت به یک رشته خاص علاقه زیادی دارند مثلا از بچگی رویای پزشکی و خلبانی و … دارند اما چه قدر می توان به احساسات دوران ۱۵ سالگی توجه کرد و آینده خود را بر مبنای هیجانات دوران نوجوانی بنا کرد . اما علاقه ناخود آگاه روحیات بزرگسالی شما را نمایان می کند برای همین است که می گوییم توجه به علاقه ناخودآگاه مهم است .

 

چگونه می توان علاقه ناخوداگاه را سنجید؟

با مطالعه مطلب بالا شاید برای شما سوال شده باشد که چگونه باید متوجه شویم که علاقه ناخود آگاه ما در چه زمینه است ؟

برای سنجش علاقه آن هم از نوع ناخودآگاه آن باید بگویم که تست های روانسنجی زیادی در این موضوع وجود دارد که می تواند میزان علاقه واقعی شما به  یک رشته را بسنجد .

مسلم بدانید اگر واقعا به یک رشته علاقه داشته باشید و این ناشی از هیجانات دوران نوجوانی و تاثیر حرف های اطرافیان نباشد در آن رشته یکی از موفق ترین افراد خواهید بود .

 

  • سنجش استعداد : علاقه شرط لازم برای انتخاب رشته هست اما شرط کافی نیست در کنار علاقه مندی به یک رشته خاص باید استعداد موفقیت در این زمینه هم وجود داشته باشد. برای همین در زمان انتخاب رشته با اجرای تست های روانسنجی استعداد یابی متوجه استعداد های خود می شوید و می توانید بر مبنای آن به یک انتخاب رشته اصولی دست بزنید .

 

در انتخاب رشته نهم به چه مواردی نباید توجه کنیم ؟

موارد بالا جز آیتم هایی بود که در زمان انتخاب رشته باید به آن توجه کنیم اما مواردی که در ادامه مطرح می کنم جز مواردی است که در انتخاب رشته اصلا نباید به آنها توجه کرد و آفت انتخاب رشته است

  • توجه به نمره : ملاک مدارس و آموزش و پرورش متاسفانه بر کارنامه و نمرات دانش آموز می باشد که داوطلبانی که نمرات خوب دارند در رشته های ریاضی و تجربی ثبت نام می کنند و داوطلبانی که نمرات و معدل پایین دارند را به اجبار در رشته های انسانی و فنی حرفه ای ثبت نام می کنند. برای همین پیشنهاد ما به دانش آموزان در این است که امتحانات پایانی و نهایی خود را بسیار جدی بگیرند تا بتوانند معدلی را کسب کنند که آزادی انتخاب برای تمامی رشته های تحصیلی را داشته باشند .
  • تاثیر حرف ها و نظرات اطرافیان : دایی ام می گه تو باید دکتر شی ، یا پول الان توی این رشته است تمامی اینها فقط و فقط آینده شما رو به نابودی می کشونه برای همین بهتون توصیه می کنم که اصلا و ابدا تحت تاثیر حرف های اطرافیان انتخاب رشته نکنید همان گونه که اثر انگشت شما در دنیا منحصر به فرد است انتخاب رشته شما هم کاملا منحصر به فرد می باشد و بر اساس تجربیات دیگران نباید انتخاب رشته کرد .
  • بازار کار : شاید براتون تعجب بر انگیز باشد که چرا نباید در انتخاب رشته نهم به دهم به بازار کار توجه نکرد ؟ پاسخ سوال شما در این است که اگر شما وارد رشته ای شوید که هم در آن علاقه واقعی و یا به اصطلاح ناخوداگاه داشته باشید و هم استعداد کافی داشته باشید باید بگویم که بازار کار آن رشته برای شما کاملا فراهم است ما اگر علاقه و استعداد نداشته باشید هر چه قدر هم رشته ای پولساز باشد باز هم شما در آن موفق نخواهید شد . و از همه مهم تر شما در ۱۵ سالگی انتخاب رشته می کنید اما در ۲۵ سالگی وارد بازار کار می شوید پس مسلما بازار در این ۱۰ سال دچار تغییرات زیادی می شود رشته ای که الان بازار کار عالی دارد ممکن است در ۱۰ سال بعد دیگر رونق نداشته باشد .

 

چه افرادی برای رشته تجربی مناسب هستند ؟

مسلما ویژگی های شخصیتی در انتخاب رشته مهم هستند

حال چه افرادی برای رشته تجربی مناسب هستند؟

اگر می خواهید وارد رشته تجربی شوید باید بدانید که داشتن یک روحیه واقع گرا ، اجتماعی و مدیریتی لازم است اگر می خواهید وارد رشته های تجربی شوید باید ذهن منظمی داشته باشد و فردی فعال و اجتماعی باشید تا بتوانید با افراد ارتباط درستی برقرار کنید . همچنین واقع گرایی شما باید بر احساسات شما غلبه کند چرا که وجود احساس و هیجان بالا در این رشته های درمانی اصلا کاربرد نیست.

 

چه افرادی برای رشته ریاضی مناسب هستند ؟

برای ورود به رشته ریاضی ذهن هنری لازم است مخصوصا برای رشته های مهندسی !!! دقیقا تست های روانسنجی انتخاب رشته نهم همین موضوعات را برای شما نمایان می کند . داشتن یک ذهن جست و جو گر و منطقی برای افرادی که می خواهند وارد رشته ریاضی بشوند لازم است .

 

چه افرادی برای رشته انسانی مناسب هستند ؟

اگر می خواهید وارد رشته های انسانی شوید مدیریت بالا ، نظم بالا و قدرت روابط اجتماعی بسیار مهم هستند. رشته های انسانی علی رغم تصور عمومی بسیار سخت هستند و نیاز به مهارت و استعداد های بیشتری دارند برای همین حتما باید این سه ویژگی شخصیتی را دارا باشید .

 

چه افرادی برای رشته فنی حرفه ای مناسب هستند ؟

اگر فردی هستید که نمی توانید نظم بالا در زندگی داشته باشید ، قدرت هنری ذهنی بالایی دارید ، هیجانات شما بر منطق شما غلبه می کند و تنهایی و درون گرایی را بیشتر دوست دارید باید به شما بگویم که حتما وارد رشته های فنی و حرفه ای شوید.

 

چگونه انتخاب رشته کنیم ؟

بعد از مطالعه تمامی بخش های بالا حالا به این سوال اساسی می رسیم که چگونه انتخاب رشته خود را انجام دهیم ؟ در ابتدا استفاده از یک مشاور متخصص در این زمینه بسیار بسیار مهم است و در کنار جلسات مشاوره حتما باید از تست های روانسنجی که علاقه و استعداد شما را می سنجند استفاده نمایید . هرگز از تست هایی که در اینترنت و فضای مجازی وجود دارند استفاده نکنید و این کار را زیر نظر یک مشاور متخصص روانشناس انجام دهید. در کنار اجرای تست ها آگاهی از رشته های دانشگاهی هم مهم است پس حتما برای انتخاب رشته ورود به سال دهم از جلسات مشاوره انتخاب رشته استفاده نمایید.