انتخاب رشته دبیرستان

انتخاب رشته دبیرستان نظام جدید چگونه است؟ (تاثیر نمرات، انواع شاخه ها و…)

با توجه به ترکیب سیستم آموزشی تغییراتی در روند تحصیلی بوجود آمده و انتخاب رشته دبیرستان نیز تغییراتی با سالهای گذشته داشته است.

دانش‌آموزان سال نهم باید با شیوه‌ی جدید انتخاب رشته دبیرستان آشنا بشن تا با اطلاعات و دانش صحیح و درست مسیر تحصیلی و آینده شغلی شون رو انتخاب کنن.

چگونه انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بدیم؟

قبل از اینکه با چگونگی انتخاب رشته دبیرستان در نظام جدید آشنا بشیم، قایل توجه دانش آموزان پایه هفتم و هشتم که بسیار عالی است که این دسته از دانش آموزان نیز اطلاعات خوبی از الان بدست آورند، پس هفتمی ها و هشتمی های عزیز شما هم همراه ما باشید.

انتخاب رشته نهم

معرفی شاخه های تحصیلی دبیرستان

همونطور که شاید خودتون هم بدونید دانش آموزان سال نهم که میخوان انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بدن، باید رشته مورد نظرشون رو از شاخه های تحصیلیِ موجود انتخاب کنن. هرکدوم از رشته ها در شاخه های تحصیلی مربوط به خودشون جا خُشک کردن(!) بنابرین انتخاب رشته دبیرستان رو باید با آگاهی از انواع این شاخه ها و رشته های موجود در اونها انجام داد.

شاخه های تحصیلی که در انتخاب رشته دبیرستان پیشِ روی دانش آموزان نهم هستن، اینان:

 • شاخه فنی و حرفه ای
 • شاخه کار و دانش
 • شاخه نظری

شما میتونید شاخه های تحصیلی که دانش آموزان سال نهم برای انتخاب رشته دبیرستان باید یکی از رشته های موجود در اونها رو با توجه به علاقه، استعداد و توانایی هاشون انتخاب کنن در تصویر زیر به صورت کلی مشاهده کنید:

 

انتخاب رشته دبیرستاندر ادامه به معرفی هرکدوم از این شاخه های تحصیلی می پردازم:

شاخه فنی و حرفه ای در انتخاب رشته دبیرستان

یکی از شاخه هایی که دانش آموزان برای انتخاب رشته دبیرستان میتونن رشته تحصیلی شون رو از اون شاخه انتخاب کنن، شاخه فنی و حرفه ایه. این شاخه رشته هایی داره که بیشتر «انجام دادنی» هستن؛ یعنی مثلاً اگه دانش آموزی که وارد شاخه نظری و رشته ریاضی شده و بیشتر با درس و مشق و حساب و کتاب سروکار داره، برعکس دانش آموزی که رشته ای رو از شاخه فنی و حرفه ای انتخاب کرده، بیشتر با کارهای عملی و کارگاه ها و آزمایشگاه ها سروکار داره و البته درس و مشق و حساب هم داره ولی خُب کمتر از درس هایی هست که در شاخه نظری وجود داره.

اگه یادتون باشه که هست(!) در سال های هفتم، هشتم و نهم درسی به نام «کار و فناوری» رو داشتید (یا دارید) که میشه گفت این درس نسبت به درس های دیگه بیشتر شبیه رشته هایی هست که در شاخه فنی و حرفه ای وجود دارن.

در انتخاب رشته دبیرستان بهتره دانش آموزی از شاخه فنی و حرفه ای رشته تحصیلیش رو انتخاب کنه که به کارهای عملی علاقه داشته باشه و البته «نوعِ اون کار عملی» رو باید برای خودش مشخص کنه. درحقیقت دانش آموز علاقه مند به فنی و حرفه ای باید رشته هایی که در انتخاب رشته دبیرستان و در شاخه فنی و حرفه ای باهاشون مواجه هست رو بررسی کنه و ببینه که واقعاً انجام دادنِ فعالیت های عملی در کدوم رشته بهش احساس بهتری نسبت به سایر رشته های فنی و حرفه ای میده تا اون رشته رو به بقیه رشته های شاخه فنی و حرفه ای ترجیح بده.

معرفی شاخه فنی و حرفه ای

شاخه نظری در انتخاب رشته دبیرستان

شاخه ای که اغلب والدین هم اصرار دارن که فرزندشون انتخاب رشته دبیرستان رو در او شاخه انجام بدن، همین شاخه ی نظریه! دانش آموزان نهمی که میخوان وارد یکی از این رشته های موجود در شاخه ی نظری بشن باید از تک تک این رشته ها و جزئیات شون و همچنین آینده ی شغلی هرکدوم اطلاع دقیقی به دست بیارن. شاخه ی نظری در انتخاب رشته دبیرستان دارای ۳ رشته هست که حتماً اسماشون رو زیاد شنیدید:

 • رشته ریاضی و فیزیک
 • رشته تجربی
 • رشته انسانی
 • رشته علوم و معارف اسلامی

رشته های موجود در شاخه ی نظری که در بالا لیست سه گانه ی اونها رو مشاهده می کنید، هر کدوم آینده ی شغلی متفاوتی از دوتای بقیه داره و البته بعضی جاها میتونه مشترک هم باشه! اینم بگم که آینده ی شغلی توی هرکدوم از این رشته ها هم میتونه متفاوت باشه  یعنی ممکنه یکی در انتخاب رشته دبیرستان ریاضی-فیزیک رو انتخاب کنه و در نهایت مهندس مکانیک بشه و یکی دیگه همین رشته ریاضی-فیزیک رو انتخاب کنه ولی حسابدار بشه.

برای اینکه تصویر بهتر و روشن تری نسبت به رشته های موجود در شاخه نظری به دست بیارید و جواب برخی از سوالات تون رو پیدا کنید، ترجیح میدم معرفی مختصری درباره هرکدوم از این رشته ها که همه هم دارن دربارشون صحبت می کنن، براتون ارائه کنم:

رشته ریاضی و فیزیک در دبیرستان

این رشته که معمولاً دانش آموزان زیادی هم بهش هجوم میبرن(!) و شاید هم خیل عظیمی از این دانش آموازن واقعاً نمیدونن که چرا دارَن رشته ریاضی و فیزیک رو انتخاب میکنن، در کنار رشته تجربی مشهورترین رشته در انتخاب رشته دبیرستان هست. دانش آموزی که در انتخاب رشته دبیرستان ریاضی و فیزیک رو به عنوان رشته تحصیلی خودش از شاخه نظری انتخاب میکنه همونطور که از اسمش هم پیداست باید میونش با درس های ریاضی و فیزیک خوب باشه یا حداقل بَدَک نباشه.

رشته های ریاضی در دانشگاه

دانش آموزان بعد از اینکه در انتخاب رشته دبیرستان وارد رشته ریاضی و فیزیک شدن و سال های دبیرستان رو در این رشته سپری کردن، می تونن برای ادامه تحصیل در دانشگاه وارد رشته های مربوط به ریاضی و فیزیک بشن. رشته هایی که دانش آموزان ریاضی و فیزیک بعد از سال دوازدهم می تونن برای ورود به دانشگاه انتخاب کنن، تعدادشون خیلی زیاده ولی اگه بخوام یه تصویر کلی ازشون بِدَم می تونم به تصویر زیر اشاره کنم:

رشته های ریاضی در دانشگاه

رشته تجربی بهتره یا ریاضی؟

می تونم بگم خیلی از سوالاتی که دانش آموزان درباره انتخاب رشته دبیرستان ازَم می پرسن اینه که ما نُمراتمون بالاست و درسمون هم خوبه… با این حال رشته تجربی بریم بهتره یا ریاضی؟ یادمه چند سال پیش نهایتِ مشاوره دادن به دانش آموزان اینجوری بود که تا می دیدن نمره ی دانش آموز بالاست بدون هیچ معطّلی بهش می گفتن خب معلومه دیگه تو باید بِـری ریاضی آقا/خانم مهندس!

یا حتی چند سال رشته تجربی مُـد شد، بالا بودنِ نمرات درسی همانا و راهنمایی و مشاوره به سمتِ تجربی در انتخاب رشته دبیرستان همانا.

البته الان خداروشکر وضعیت مشاوره به دانش آموزان کمی بهتر از قبل شده و امیدوارم که رفته رفته بهتر از این هم بشه و برای انتخاب رشته دبیرستان، چیزهای مهم تر از نمره ای هم که در کارنامه ی وجودیِ دانش آموز وجود داره و گاهی حتی خیلی متفاوت تر از نمراتش هم هست، بهش اهمیت داده بشه.

از شوخی که بگذریم انتخاب رشته دبیرستان یکی از انتخاب های مهم آدما در زندگی شونه که میتونه سال های بعد زندگی شون رو پایه ریزی کنه؛ طبیعتاً اگه دانش آموزی آگاهانه و دُرُست انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بده درحقیقت تونسته نوع زندگی خودش و حتی تعاملاتش با دیگران رو هم در آینده به بهترین وجه ممکن طراحی کنه.

اگه فردی علاقه ی واقعی و استعداد و تواناییش به طور مثال در صرّافی باشه، شاید خیلی آینده ی روشنتری نسبت به فردی داشته باشه که دکترای یه رشته رو گرفته و هیچ علاقه ای به شغل و فعالیت مربوط به اون رشته نداره و به همین دلیل توانایی هاش رو هم از یه حد معمول در اون کار نمیتونه بالاتر ببره و در نهایت به جای «فوق العاده» بودن، به «معمولی» بودن رضایت میده؛ حتی اگه تا دکترا اون رشته رو درس خونده بود!

این که رشته تجربی بهتره یا ریاضی؟ کاملاً بستگی به خودِ دانش آموزی داره که به مرحله ی انتخاب رشته دبیرستان رسیده. حتی بعضی اوقات ممکنه دانش آموزی که بینِ رشته تجربی و ریاضی گیر کرده، وقتی ویژگی ها، توانایی ها، علایق و استعدادش رو لحاظ می کنه و با توجه به اینها انتخاب رشته دبیرستان رو انجام میده، مشخص بشه که نه رشته تجربی براش خوبه و نه ریاضی!

درحقیقت این رشته ها و شاخه ها نیستن که خودشون خوب یا بد باشن؛ بلکه تناسب و هم کُفو بودنِ دانش آموز با اون شاخه یا رشته هست که باعث میشه یه رشته برای یکی خوب و برای دیگری بد باشه! درست مثل هم کُفو بودن زوجی که میخوان باهم ازدواج کنن(!) متناسب بودن رشته با ویژگی های دانش آموز مسئله ی مهمیه که باید در انتخاب رشته دبیرستان حتی بیشتر از نمرات درسی هم بهشون توجه داشت.

انتخاب رشته دبیرستان عوض شده؟!

قوانین جدید برای انتخاب رشته دبیرستان از این قراره که از دانش‌آموزان سال نهم، چندتا تست یا آزمون مشاوره‌ای گرفته میشه و جالب اینجاست که تأثیر جوابِ این آزمون‌ها، تقریباً به‌اندازه‌ی تأثیر نمرات درسیه! یعنی همون قدری که نمره‌ی درس‌هایی مثل ریاضی و علوم و… برای انتخاب رشته دبیرستان مهمه، همون اندازه هم نتیجه‌ی اون آزمون‌های مشاوره‌ای مهم هستن. درصورتی‌که قبلاً این‌جوری نبود!

تاثیر تست انتخاب رشته دبیرستان و سایر عوامل

همونطور که گفتم تست ها یا آزمون‌های مشاوره‌ای و نمرات درسی روی انتخاب رشته دبیرستان تأثیرگذار هستن ولی چیزهایی غیرازاین ها هم وجود داره که مورد توجه قرار می گیرن و دانش‌آموزان هفتم و هشتم و نهم باید از این عوامل باخبر بشن.

در تصویر زیر، همه‌ی مواردی که در انتخاب رشته دبیرستان بهشون توجه میشه رو براتون به‌صورت نمودار دایره‌ای نشون دادم تا در یک نگاه بدونید چه چیزی در انتخاب رشته دبیرستان چه قدر اهمیت داره؟ پیشنهاد می‌کنم این نمودار رو به دوستاتون هم نشون بدید. از این قبیل نمودارها رو در صفحه اینستاگرام و همچنین کانال تلگرام مون زیاد قرار میدیم که بهتره از دست شون ندید.

آموزش انتخاب رشته دبیرستان

همونطور که در نمودار دایره‌ای بالا می‌بینید، تأثیر همه‌ی عواملی که در انتخاب رشته دبیرستان بهشون توجه میشه مشخص شده و در بین این عوامل طبق چیزی که در ابتدای این مقاله هم گفتم، تأثیر آزمون‌های مشاوره‌ای تقریباً با تأثیر نمرات درسی مساویه و عوامل دیگه هم مثل نظر مشاور و معلم و خودِ دانش‌آموز و والدین هم در انتخاب رشته دبیرستان سهم خودشون رو دارن.

طبیعتاً دونستن چیزی که در این مقاله بیان شد دیدِ دانش‌آموز نهم و حتی هفتم و هشتم رو برای انتخاب رشته اصولی و درست روشن میکنه تا بتونه طبق چیزی که خودش باتوجه به شرایط خودش میخواد، انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بده و در سال‌های دهم و یازدهم و دوازدهم شاخه و رشته‌ای رو که احتمال موفقیت در اون بیشتر هست رو ادامه بده؛ یعنی راهی رو انتخاب کنه که با زمان و انرژی کمتری نسبت به دیگران بتونه به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنه.

اینم بگم که این احتمال موفقیت در شاخه و رشته‌ای می تونه بیشتر باشه که متناسب با ویژگی‌های خودِ دانش‌آموز باشه و طبیعتاً موفقیت در هر شاخه و رشته‌ای برای هر دانش‌آموز میتونه متفاوت باشه. در اوقات فراغت تون مثل تابستان برید اون کاری رو که فکر می کنید به خودش یا رشته تحصیلی مرتبطش علاقه دارید انجام بدید؛ حتی بدون دستمزد 😉 این باعث میشه مرز بین علایق واقعی و اَلَکی تون رو پیدا کنید و هوشمندانه انتخاب رشته دبیرستان رو انجام بدید.

تفاوت بین شمایی که برای انتخاب رشته دبیرستان وقت میذارید و براش مطالعه می کنید و افراد بی خیال اینه که:

شما اول راه رو می بینید و بعد انتخاب می کنید ولی اونا اول انتخاب می کنن و بعد راه رو می بینن…!

سخن آخر:

انتخاب رشته پایه نهم و دهم

این روزها یکى از دغدغه هاى مهم دانش آموزان سال نهم و دهم و والدین آن ها انتخاب رشته تحصیلى است.

انتخابى که به احتمال زیاد در زندگى آینده آنان تأثیر فراوان دارد.اگر این انتخاب آگاهانه یا به درستى انجام نشود،

ممکن است در آینده تحصیلى و زندگى دانش آموز تأثیر مناسبى نداشته باشد.

انسان در طى زندگى به طور مداوم دست به انتخاب مى زند و این موضوع به قدرى اهمیت دارد و تکرار مى شود که مى توان گفت بدون انتخاب کردن زندگى غیر ممکن است.

انتخاب کیف،کفش،لباس،موسیقى،ورزش دلخواه،مدرسه مناسب،دوست مناسب و…همه نمونه هایى از انتخاب هاى فراوانى هستند که هر روز با آن ها مواجه هستیم.

انتخاب رشته تحصیلى اولین تصمیم مهمى است که دانش آموزان پایه نهم و دهم براى ادامه تحصیل و سپس ورود به دانشگاه مى گیرند.

به عبارت دیگر انتخاب رشته در این دوره،مقدمه و زمینه ساز انتخاب رشته اصلى هر فردى در دانشگاه است،بنابراین فردى که بخواهد در رشته هاى دانشگاهى خاص تحصیل کند اول باید رشته تحصیلى مناسبى را در پایه نهم و دهم انتخاب نماید تا در آینده بتواند در شغلى که علاقه مند است پس از کسب مهارت هاى علمى و فنى مشغول به کار شود.

طبق تجربه و نظرسنجى مشاورین تحصیلى مشخص شده است که ٣۵ درصد دانش آموزان بر این اعتقاد هستند که در انتخاب رشته خود مرتکب اشتباه شده اند،اشتباهى که مى تواند منجر به خراب شدن آینده و زندگى فرد شود بنابراین توصیه مى شود که براى موفقیت در انتخاب رشته به مراجع و مشاورین آگاه مراجعه نمایید.

 

موفق باشید

گروه آموزشی علم تابان پویش

11 دیدگاه در “انتخاب رشته دبیرستان

 1. سلام وقتتون بخیر
  من رشته دبیرستان تجربی خوندم چندتایی افتاده داشتم بخاطر علاقه زیاد تغییر رشته دادم الان فوق دیپلم کامپیوترم.
  الان میتونم کارشناسی پرستاری بخونم که بعد پزشکی ادامه بدم یا نه؟؟؟؟؟
  در کل برای پزشکی خوندن حتما باید برگردم تجربی بخونم یا نه ؟؟؟؟؟
  چطور می شود ؟؟؟؟؟
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون از لطف تون

 2. سلام خسته نباشید بنده تیرماه ۹۸ در رشته کارشناسی پرستاری فارغ التحصیل میشوم.باتوجه به اینکه طرح پرستاری اجباری می باشد آیا امکان شرکت در کنکور سراسری ۹۸ بدون گذراندن طرح می باشد (طبق قانون جدید )؟اگراین امکان هس آیا فقط در دانشگاه های آزاد یا دولتی هم پذیرش میشود ؟

 3. سلام… برای رشته برق دانشگاه آزاد علوم تحقیقات تهران در مقطع کارشناسی چه ترازی لازمه تا در کنکور ۹۶ ریاضی کسب کنم؟..باتشکر

 4. سلام من نهم ام و تیز هوشان درس میخونم خواهرم هم نمونه بوده و تججربی و پشت کنکوریه من بسیار گیجم از طرفی از تربی میترسم واز رفی احساس میکنم انسانی قبولیش راحت تره الان بین تجربی و انسانی موندم کنم نظر شما یه در ضمن ورزشکار هم هستم و علاقه دارم به تربیت بدنی

  1. به نظر من هر کدوم رو که بیشتر دوست داری برو کاریم به قبولی کسی نداشته باش از اونجاییم که تیزهوشان درس میخونی گزینه های خیلی خوبی برای انتخاب داری😉

  2. سلام برو سمت چیزی که بهش علاقه داری و دوسش داری از هیچیم نترس
   درسته تجربی پذیرشش سختره ولی اینده شغلیش بهتره هیچ سختی بی دلیل نیست دیگه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *