نکات کلیدی در رابطه با انتخاب رشته دانشگاه آزاد

تفاوت میان انتخاب رشته کنکور سراسری با انتخاب رشته دانشگاه آزاد

در انتخاب رشته کنکور سراسری بر خلاف انتخاب رشته دانشگاه آزاد ابتدا برای کلیه دانش آموزان هر رشته ای در کل ایران از روی یک فرمول مشخص که در آن علاوه بر درصدهای دانش آموز در کنکور و معدل نهایی او، میانگین درصد و تعداد کل شرکت کنندگان تاثیرگذار است تراز هر داوطلب را بدست می آورند و سپس بیشترین تراز رتبه اول و به ترتیب تراز به هر کس رتبه ای تعلق می گیرد.

در انتخاب رشته کنکور سراسری سهمیه های متنوعی وجود دارد که بیشترین جامعه آماری در سهمیه مناطق که شامل سه منطقه ۱ و ۲ و ۳ است حضور دارند. هر کس با توجه به اینکه در چه منطقه ای قرار گرفته ظرفیت و شانس قبولی مجزایی نسبت به شخص دیگری دارد که در یک سهمیه دیگر حضور دارد.

حتما بخوانید  انتخاب رشته کنکور

بنابراین در انتخاب رشته کنکور سراسری وقتی می خواهیم آمار قبولی به دانش آموزی ارائه دهیم باید حتما حواسمان جمع باشد که آمار قبولی دانش آموزانی را بدهیم که در منطقه ای قرار گرفته اند که دانش آموز هم در آن منطقه است.

ولی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد سهمیه ای به اسم سهمیه مناطق وجود ندارد و کلیه کسانی که در کنکور سراسری در مناطق ۱ و ۲ و ۳ جای گرفته بودند حال در سهمیه ای به اسم “عادی” و بدون تفاوت با یکدیگر قرار می گیرند.

این بدین معنی است که برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد دیگر ملاک رتبه در سهمیه برای ما اهمیت ندارد و به همین دلیل هم هست که ملاک ما یا باید تراز در زیرگروه باشد یا رتبه کشوری. تراز در زیرگروه دقت بیشتری دارد زیرا اگر بخواهیم وضعیت داوطلبی برای قبولی در رشته داروسازی را با وضعیت همان داوطلب در رشته پزشکی مقایسه کنیم ( یا مقایسه شانس قبولی در رشته مهندسی مکانیک با رشته مهندسی شیمی و یا مقایسه شانس قبولی در رشته حقوق با شانس قبولی در رشته مدیریت) نمی توان به رتبه کشوری استناد کرد و اینجاست که فقط می توانیم به تراز و آن هم تراز در زیرگروه استناد کنیم.

استفاده از تراز باعث می شود محدودیت های استانی نیز رفع شود. این مورد بدین معنی است که وقتی می خواهیم یک نفر از استان خوزستان با یک نفر از استان همدان با دو سهمیه متفاوت (مثلا منطقه ۲ و منطقه ۳) را با همدیگر مقایسه کنیم صرفا کافیست ترازشان را با همدیگر مقایسه کنیم. پس مبنای مقایسه داوطلبان انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سهمیه های مناطق ۱ و ۲ و ۳ فقط و فقط ترازشان در هر زیرگروه است.

2 دیدگاه در “انتشار دفترچه انتخاب رشته گروه های آزمایشی آزمون سراسری ۹۶

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *