انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

روش ثبت نام در آزمون دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی هر ساله از طریق ثبت نام با آزمون و ثبت نام بدون آزمون برای پذیرش داوطلبان اقدام می نماید و متقاضیان برای ثبت نام در کنکور دانشگاه آزاد می بایست در بهمن ماه در سایت  سازمان سنجش آموزش کشور  نسبت به ثبت نام خود در کنکور سراسری اقدام نمایند. شما عزیزان لازم است جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ نکاتی را بدانید که ما در ادامه به تمامی نکات مهم در رابطه با انتخاب رشته دانشگاه آزاد اشاره خواهیم کرد.

زمان و نحوه ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد ۹۷

 • ثبت نام  بدون کنکور دانشگاه آزاد : به صورت اینترنتی خواهد بود و در دو دوره ی مهر و بهمن انجام میگیرد
 • ثبت نام بدون کنکور کاردانی پیوسته : رشته انتخابی میبایست مرتبط با رشته ای که در آن دیپلم گرفته اید باشد
 • ثبت نام بدون کنکور کاردانی ناپیوسته : متقاضیانی که قصد ثبت نام بدون کنکور کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد را دارند میتوانند بدون در نظر گرفتن رشته خود در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی انتخاب رشته نمایند.

زمان ثبت نام در دانشگاه آزاد ( نیم سال اول و نیم سال دوم ) :

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد مهرماه ۹۷ در حین انتخاب رشته سراسری و آزاد است.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن ماه ۹۷ میبایست در دی ماه نسبت به انجام ثبت نام خود اقدام نمایند.

ارزش مدارک بدون کنکور

خیلی از دوستان در مورد مدرک دانشگاه بدون کنکور از مشاورین “علم تابان رسام” سوال میپرسند که مدرکشان چه تفاوتی با دانشجویانی که با کنکور وارد دانشگاه میشوند دارد؟

هیچ تفاوتی میان دانشجویان بدون کنکور و با کنکور دانشگاه آزاد وجود ندارد و از لحاظ نوع مدرک و کارت دانشجویی و محل تشکیل کلاس باهم یکسان هستند تنها تفاوت میان این دو در حق انتقالی یا میهمانی این است که دانشجویانی که از طریق بدون کنکور وارد شده اند حق انتقالی یا میهمانی به دانشگاه های دیگر را ندارند مگر اینکه بعد از ثبت نام ازدواج کنند.

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷

نکته مهم در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۷ کم بودن تعداد انتخاب هایمان است و ما نمی توانیم بدون حساب و کتاب رشته ای را انتخاب کنیم، در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تنها تراز مورد اهمیت قرار میگیرد و موارد دیگر چندان اهمیت خاصی ندارند.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد 97

ترتیب درست چینش انتخاب هایمان:

 • انتخاب خوشبینانه : انتخابی است که اخرین تراز قبولی در آن نسبت به تراز ما حداکثر ۴۰۰ و حداقل ۱۰۰ تا بیشتر باشد . بعنوان مثال اگر تراز ما در زیر گروه ۱تجربی ۶۸۰۰ است میتوانیم رشته محل هایی که در زیرگروه ۱ تجربی قرار دارند و تراز قبولی در آن بین ۶۹۰۰ تا ۷۲۰۰ است را انتخاب خوشبینانه بنامیم.
 • انتخاب منطقی : انتخابی است که تراز قبولی در آن نسبت به تراز ما حداکثر ۱۰۰ تا بیشتر و ۱۰۰ تا کمتر باشه. بعنوان مثال اگر تراز ما در زیرگروه ۱ تجربی ۶۸۰۰ است میتوانیم رشته محل هایی که در زیرگروه ۱ تجربی قرار دارند و تراز قبولی آن در بازه ۶۷۰۰ تا ۶۹۰۰ قرار گیرند را انتخاب منطقی و معقول بدانیم.
 • انتخاب بدبینانه : انتخابی است که تراز قبولی در آن نسبت به تراز ما حداکثر ۴۰۰تا پایین تر باشد . بعنوان مثال اگر تراز ما در زیر گروه ۱ تجربی ۶۸۰۰ است میتوانیم رشته محل هایی که در زیرگروه ۱ تجربی قرار دارند و تراز قبولی آن درباره ۶۴۰۰ تا ۶۷۰۰ باشد را انتخاب بد بنامیم.

توجه : دقت کنید وقتی میخواهید رشته محلی را انتخاب کنید حتما تراز قبولی آن را با تراز زیرگروه مناسب در کارنامه تان مقایسه کنید.

سوالات رایج :

 • داوطلبان آزمون سراسری دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب چند کد رشته/محل هستند؟

برای هر داوطلب امکان انتخاب ۲۰ رشته/محل فقط از یکی از مجموعه های ریاضی، تجربی، علوم انسانی وغیره وجود دارد

توجه: “داوطلبان لازم است رشته و محل انتخابی خود را به ترتیب اولویت از میان رشته های گروه و آزمایشی خود انتخاب و در محل مربوطه درج نمایید.”

 • آیا دانشگاه آزاد به دانشجویان تسهیلات (وام شهریه، وام ازدواج و غیره) ارئه می دهد؟

بله، تسهیلات دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویان به سه صورت تاُمین شهریه (بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت )کمک هزینه (تحصیلی، ازدواج، اجاره مسکن و ضروری) و وام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه میشود.

 • مبلغ خرید کارت اعتباری انتخاب رشته دانشگاه آزاد چقدر است؟

مبلغ خرید کارت اعتباری  انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۳۲۰۰۰ تومان است .

 • چگونه میتوانیم کارت اعتباری انتخاب رشته دانشگاه آزاد را تهیه نماییم؟

میتوانید با مراجعه به سایت azmoon.org تهیه نمایید.

 • آیا پس از ثبت انتخاب رشته در سامانه مرکزسنجش و پذیرش، امکان ویرایش آن وجود دارد؟

داوطلبان پس از انتخاب رشته می توانند با مراجعه مجدد به سامانه انتخاب رشته مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد وبدون خرید مجد دکارت اعتباری نسبت به ویرایش رشته های انتخابی خود اقدام نمایند.

 • چه زمانی مطمئن شویم که انتخاب رشته انجام ودر سیستم ثبت شده است؟

در پایان مراحل انتخاب رشته و در صفحه ثبت نهایی، سیستم به شما رسید انتخاب رشته خواهد داد این صفحه را چاپ کرده تا در صورت بروز مشکل همراه خود داشته باشید.