انتخاب رشته تجربی

انتخاب رشته تجربی به چه صورت است ؟

در انتخاب رشته کنکور تجربی همگان به سمت رشته های پزشکی هجوم می برند. سعی کنید در انتخاب رشته تجربی به دقت روی اولویت بندی ها و بازار کار و آینده رشته ها تحقیق کنید. ما به شما توصیه میکنیم که برای انتخاب رشته تجربی تنها به اسم رشته ها بسنده نکنید و روی رشته ها و بازار کار آنها تحقیق کنید تا آینده شغلی بهتری داشته باشید چرا که در حال حاضر داوطلبان بسیاری فقط به رشته های پزشکی روی می آورند بدون اینکه اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند.

اگر هدف اصلی شما پزشکی است و با توجه به رتبه تان به آن نمیرسید بنابراین بهتر است برای انتخاب های بعدی با دید کامل تر و بهتری انتخاب رشته کنید.می توانید به سراغ رشته های پیرا پزشکی بروید که نزدیک تر به رشته های پزشکی هستند و شانس خود را بعد ها در مقاطع بالاتر برای نزدیک شدن به پزشکی امتحان کنید . توجه داشته باشید که همسو با تغیرات انتخاب رشته تجربی سال ۱۳۹۷ دیدگاه های خود را به خوبی تغییر دهید.

برای اینکه به بهترین شکل ممکن انتخاب رشته داشته باشید ،سعی کنید به نکات زیر دقت کنید:

  • علاوه بر رشته های زیرگروه پزشکی شامل دندانپزشکی،پزشکی و داروسازی،حتما به رشته های زیر گروه پیراپزشکی مثل علوم آزمایشگاهی،بینایی سنجی، فیزیوتراپی،پرتو شناسی (رادیولوژی)،اتاق عمل،هوشبری،پرستاری و…. نیز نیم نگاهی داشته باشید. بعداز رشته های پزشکی این رشته ها جزء رشته های دارای بازار کار خوب و با درآمد مناسب هستند.
  • اگر به گروه های غیر پزشکی نظیر شیمی و زیست شناسی علاقه مند هستید باید بدانید که یاباید لیسانس بلافاصله به دنبال کارباشید ویا این که تا مقطع دکترا در این رشته ها تحصیل کنید.

نکته: در نظر داشته باشید که این رشته ها بهترین رشته های ایران برای ادامه تحصیلی در مقطع دکترا هستند و بهترین شرایط بورسیه مخصوص این رشته ها است .

  • برای اولویت بندی بهتر سعی کنید با توجه به رتبه خود بدین ترتیب عمل کنید ابتدا رویایی ترین و بهترین انتخاب های خود را در فرم انتخاب رشته سنجش مخصوص گروه تجربی وارد کنید. می توان گفت که بهتر است از ۱۵۰ انتخاب حداقل ۳۰ انتخاب، انتخابهای رویایی باشد که شما حتی شانس قبولی در آنها را ندارید. رشته هایی با کیفیت و در دانشگاه هایی خوب. سعی کنید ۵۰ انتخاب خود را خوشبینانه بچینید یعنی انتخاب هایی که اگر خوش شانس باشید و در آنها قبول میشوید و ۵۰انتخاب بعدی خود را انتخاب هایی با احتمال قوی در قبولی را قرار دهید. ۲۰انتخاب آخر مخصوص انتخاب هایی است که صد در صد در آنها قبول هستند که می تواند شامل انتخاب رشته های صرفا با سوابق تحصیلی نیز می باشد.

آشنایی با رشته تجربی

رشته تجربی پایه و اساس تحصیلی در رشته های ارزشمندی چون : زیست شناسی،پزشکی،دندانپزشکی،پرستاری،فیزیوتراپی،بینایی سنجی،اتاق عمل،تغذیه، بهداشت،کشاورزی،داروسازی،شیمی و….است.

اشنایی با رشته تجربی

دروس تخصصی رشته تجربی :

زمین شناسی – ریاضی – زیست شناسی – فیزیک – شیمی

دروس عمومی رشته تجربی با ضریب هایش :

دروس عمومی برای تمام گروه های آزمایشی یکسان است.

زبان و ادبیات فارسی با ضریب ۴ ، زبان عربی با ضریب ۲ ، فرهنگ و معارف اسلامی با ضریب ۳  زبان خارجی با ضریب ۲(انگلیسی یا آلمانی یا فرانسه یا روسی یا ایتالیایی)

  • دروس عمومی برخلاف دروس تخصصی در کنکور سراسری تنها یک واحد دارند.

 

یک دیدگاه در “تاثیر معدل در کنکور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *