گفتگو با نیما فقیرپور با درصد زیست شناسی ۹۳ در کنکور ۹۵

گفتگو با نیما فقیرپور، رتبه ۲۷ منطقه ۲، ۵۲ کشوری، درصد زیست شناسی: ۹۳.۲ درصد در کنکور تجربی ۹۵، دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران

معمولاً چند ساعت در روز درس زیست شناسی را مطالعه می‌کردید؟

به طور متوسط ۲ تا ۲ ساعت و نیم. البته همیشگی هم نبود … بعضی روز‌ها کلاً مطالعه نمی‌کردم و بعضی روز‌ها بیشتر از این مقدار می‌شد.

از چه زمانی خواندن زیست شناسی را جدی گرفتید و چه زمانی روش دقیق مطالعه خود را پیدا کرده بودید؟

سال دوم خیلی خوب نمی‌خواندم اما از سال سوم جدی شده بودم. البته روش دقیق و درست خود را در سال چهارم پیدا کردم. این روش تقریبا مشابه روش سارا همتی بود که قبلا درموردش خوانده بودم.

در کدام مدرسه تحصیل کرده‌اید؟

مدرسه تیزهوشان میرزاکوچک خان شهر رشت.

سارا همتی: چگونه توانستم زیست شناسی را در کنکور، ۸۹٫۴ درصد بزنم!

روش مطالعه خود را شرح دهید.

اول یک دور با سرعت بالا کتاب درسی را مطالعه می‌کردم. در این مرحله خیلی دقیق نمی‌خواندم و همه مطالب را هم عمیق نمی‌آموختم. بعد از آن مبحث تست سراسری و تالیفی می‌زدم. نکاتی که در طول مطالعه اولیه و سطحی به آنان توجه نکرده بودم و خودم استخراج نکرده بودم را یادداشت می‌کردم. سپس مدتی بعد، مثلا یک یا دو هفته بعد مجدداً متن کتاب و نکات را عمیقاً می‌خواندم. این کار را در فواصل زمانی مختلف چندین بار تکرار می‌کردم تا به تسلط کافی برسم. به طور کل بیش تر زمانم را به مطالعه‌ی کتاب درسی اختصاص دادم اما بعد از عید بیش‌تر تست می‌زدم. برای خواندن شکل‌ها ابتدا در سال سوم سعی می‌کردم نکات گفته شده و قدیمی را حفظ کنم اما در سال چهارم بیش‌تر سعی می‌کردم خود شکل را به خاطر بسپارم، طوری که انگار از آن عکس گرفته‌ام. به این صورت وقتی با سؤالات مواجه می‌شدم در همان زمان می‌توانستم نکات لازم برای پاسخ‌گویی را استخراج کنم. این روش بهتر و جامع تر بود.

منابع مطالعه‌ی شما چه بود؟

در وهله اول کتاب درسی که در درس زیست‌شناسی بسیار مهم است. بعد هم تست سراسری و گوناگون. از کتب دانشگاهی یا مرجع استفاده نکرده‌ام.

امسال در کنکور سراسری سوال اول زیست‌شناسی اشکال داشت و توسط سنجش حذف شد. با توجه به این‌که می‌دانستید این درس نقطه قوت شماست و باید در آن به نحو احسن عمل کنید، با دیدن این سؤال چگونه آرامش خود را حفظ کردید؟

در ابتدا این سوال را رد کردم. با توجه به سوالات سال قبل، می‌دانستم که سوالات دشوار و چالشی هستند. به همین خاطر از این سوال گذشتم و بقیه آزمون را پاسخ دادم. با پاسخ دهی به بقیه آزمون متوجه شدم سطح دشواری سوالات از سطح دشواری سوالات سال قبلی کمی هم پایین‌تر است و جای نگرانی وجود ندارد. می‌دانستم مشکلی که من درمورد آن سؤال دارم را بقیه دانش‌آموزان هم دارند و شرایط برای همه مشابه است

با توجه به تسلطی که در درس زیست شناسی داشتید، کیفیت سؤال‌های آزمون‌های کانون را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به سوالات کنکور بسیار نزدیک بود. چه از نظر سطح چه از نظر نکات و محتوای سوالات.

آیا دبیری در درس زیست‌شناسی داشته‌اید که در موفقیت شما تاثیرگذار باشد؟

بله. هم دبیر مدرسه هم معلمم. آقای مداح و آقای دکتر پاکدامن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *