گفتگو با محمد اکبری مقدم با درصد شیمی ۱۰۰ در کنکور ۹۵

 گفتگو با محمد اکبری مقدم، رتبه ۴۰ منطقه ۱ کنکور تجربی ۹۵ از مشهد، درصد شیمی: ۱۰۰ درصد

از چه سالی مطالعه‌ی شیمی را به صورت جدی شروع کردید؟

 از سال دوم دبیرستان تقریبا بعد از امتحانات پایان ترم دوم. زمانی که سال سوم بودم در المپیاد شرکت کردم.

روش مطالعه‌ی خود را در این درس شرح دهید.

اول کتاب درسی را می‌خواندم و بعد تست می‌زدم. وقتی تست می‌زدم هم نکاتی که بلد نبودم و غلط زده بودم و هم آن‌هایی که توانسته بودم پاسخ دهم اما به نظرم سوالات و نکات مهم و خوبی بودند را  یادداشت می‌کردم و بعدا مجددا مرور می‌کردم.

برای محاسبات دشوار و زمان‌بر شیمی شما چه روشی را انتخاب کردید؟

برای محاسبات باید ریاضی قوی باشد وگرنه مشکل خاصی وجود ندارد. به طور کل باید اینقدر تمرین می‌کردم و تسلطم زیاد می‌شد که با دیدن یک تست روش حل آن بلافاصله در ذهنم بیاید و هم‌چنین واکنش سوال را کاملا حفظ باشم و  وقت برای این بخش‌ها تلف نشود. به طور کل تمرین زیاد تنها راه آسان شدن اینگونه سوالات بود و باعث افزایش سرعت در این تست‌ها می‌شد. نکته دیگر اینکه در آزمون زمان هر درس تنها به خود همان درس اختصاص داده شود. البته من چون داوطلب تجربی بودم مجموعا یک ساعت و نیم به دروس زیست و شیمی اختصاص می‌دادم و با شیمی شروع می‌کردم،‌ سپس سراغ ریاضی و فیزیک می‌رفتم.

منابع شما چه بود؟

من برای المپیاد از کتب مرجع و دانشگاهی هم استفاده می‌کردم اما فکر نمی‌کنم برای کنکور لزومی داشته باشد. کتاب درسی مهم‌ترین منبع کنکور است و بعد از آن یک مجموعه تست لازم است.

با توجه به تسلط بسیار زیادی که در این درس دارید،‌کیفیت سوالات کانون را در درس شیمی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به نظرم سوالات کانون از نظر محتوا و سطح به سوالات کنکور سراسری بسیار نزدیک هستند. البته در هر آزمون یکی دو سوال هم وجود داشت که سطح آن از کنکور سراسری بالاتر بود و گاهی از نکاتی حفظی بود که به طور معمول در کنکور نمی‌آیند.

در کدام مدرسه درس می‌خواندید؟

دبیرستان بعثت در مشهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *